SP: Amerikanci prvi finalisti

Izvor: BanjalukaLive.com, 12.Sep.2014, 00:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaška reprezentacija Sjedinjenih Država prvi je finalista Svjetskog prvenstva u Španiji, pošto je u Barseloni pobijedila Litvaniju sa 96:68. Litvanci su Amerikancima prijetili samo u prvom poluvremenu, da bi se selekcija SAD potom serijom 10:0 uspela da se odvoji i rutinski utakmicu privede kraju. Amerikanci će se za svoju petu titulu svjetskih šampiona boriti sa pobjednikom duela između Srbije i Francuske, koji se igra >> Pročitaj celu vest na sajtu BanjalukaLive.com << u petak od 22 časa. Finale je na programu u nedelju od 21 čas u Madridu. Litvanci su od početka utakmice pružili veliki otpor Amerikancima, ali nisu uspijevali da iskoriste sve svoje prilike. U nekoliko navrata imali su dva poena prednosti, ali je selekcija Sjedinjenih Država svaki put uzvraćala, da bi u četvrtom minutu i prvi put povela (10:7). Reprezentacija Litvanije se još neko vrijeme držala, ali su Amerikanci predvođeni Tompsonom uspeli da preokrenu i na prvi odmor odu sa pet poena prednosti (21:16). Amerikanci su u nastavku uspostavili kontrolu nad utakmicom i u 13. minutu su imali već dvocifrenu prednost (32:22). U tim trenucima oba tima su imala dosta grešaka, ali su Litvanci uspjeli da smanje zaostatak i zadrže svoj minus ispod deset poena. Kuzminskas je bio taj koji je držao Litvaniju u igri, pa su on i saigrači prišli na minus pet, ali su Amerikanci, ipak, poluvrijeme dočekali sa osam poena prednosti (43:35). Tompson je poslije prvih 20 minuta bio najbolji kod Amerikanaca sa 14 poena, dok je Kuzminskas na drugoj strani imao 12 poena i sedam skokova. Na startu drugog poluvremena, Amerikanci su napravili seriju 10:0 i došli do ubjedljive prednosti, kao i na većini prethodnih utakmica u Španiji. Nisu se tu zaustavili, Litvanci nisu imali nikakvu šansu, pa je prednost Sjedinjenih Država rasla iz minuta u minut. U prvoj polovini posljednje četvrtfine vođena je izjednačena borba, uz dosta grešaka na obe strane, a takva slika viđena je i do samog kraja. Amerikanci su rutinski priveli utakmicu kraju, a iako su imali priliku da povećaju prednost, na kraju su slavili sa 28 poena razlike. (B92, Foto: Fiba.com)