NATO: OSLABILI SMO GADAFIJEVE SNAGE

Izvor: Kurir, 21.Maj.2011, 16:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO: OSLABILI SMO GADAFIJEVE SNAGE

TRIPOLI/BRISEL - Kampanja vazdušnih napada snaga NATO u Libiji oslabila je sposobnost snaga režima u Tripoliju da izvodi napade na civile koji se bore kako bi sa vlasti zbacili libijskog lidera Moamera Gadafija, saopštila je Alijansa

TRIPOLI/BRISEL - Kampanja vazdušnih napada snaga >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << NATO u Libiji oslabila je sposobnost snaga režima u Tripoliju da izvodi napade na civile koji se bore kako bi sa vlasti zbacili libijskog lidera Moamera Gadafija, saopštila je Alijansa.

Ambasadori 28 zemalja članica NATO koji su se sastali ove sedmice uvereni su da ova misija postiže "stalan i konkretan napredak", izjavila je portparolka Alijanse Karmen Romero, javio je Rojters.

"Naša misija ostaje ista - nastavićemo da sprečavamo napade na civile dok se te opasnosti ne otklone. Dokazi pokazuju da upravo to činimo", rekla je Romero, dodajući da je kampanja NATO u Libiji doprinela da se smanji pritisak koji Gadafijeve snage vrše na gradove koji su pod kontrolom pobunjenika.

U međuvremenu, NATO je pojačao kontrolu libijskih luka, a Alijansa je u petak saopštila da su njeni avioni u lukama u Tropoliju, Al Kumsu i Sirtu pogodili osam borbenih brodova koji pripadaju snagama libijskog lidera.

Međutim, libijski zvaničnici su kasnije rekli da je među pogođenim brodovima bilo pet brodova obalske straže i jedan brod ratne mornarice koji su svi bili na remontu u prestoničkoj luci.

Pored toga, mornarica NATO presrela je libijski tanker sa naftom "Jupiter" i sprečila ga da priđe luci u Tripoliju, jer smatra da će to gorivo biti upotrebljeno u vojne svrhe.

Rusija je zatražila objašnjenje za napade na libijske brodove, ističući da NATO treba dosledno da poštuje odluke Saveta bezbednosti UN, koji je rezolucijom 1973. odobrio misiju u Libiji u cilju zaustavljanja nasilja i napada na civile.

Međunarodna intervencija u Libiji počela je 19. marta, a NATO je komandu nad ovim operacijama preuzeo krajem marta.
Pogledaj vesti o: Gadafi,   Moamer Gadafi

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.