Klintonova u Tripoliju

Izvor: Politika, 18.Okt.2011, 23:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Klintonova u Tripoliju

Prvi član Obamine vlade u „novoj” Libiji u trenutku kontraofanzive Gadafijevih snaga u Sirtu

Od našeg stalnog dopisnika

Vašington – Bez prethodne najave, što je s obzirom na prilike kod domaćina razumljivo, državna sekretarka Hilari Klinton boravila je juče u petosatnoj poseti Tripoliju, kao prvi član Obamine vlade koji posećuje „novu” Libiju.

Šefica >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << američke diplomatije srela se sa vrhom Prelaznog nacionalnog saveta, kome je prenela uveravanja da će Amerika nastaviti da ih podržava, nudeći im uz to, kako prenose ovdašnji mediji, i pomoć u rešavanju velikih problema i konsolidaciji stanja i učvršćivanju političke kontrole u zemlji u kojoj, dva meseca otkako je pukovnik Gadafi napustio prestonicu, građanski rat još nije završen.

Gadafi zasad izmiče svim poterama, a ostaci njegove armije su baš uoči dolaska Klintonove izveli neočekivani protivnapad u Sirtu, demantujući prvobitne vesti da je poslednje Gadafijevo uporište palo u ruke novih vlasti. Zbog ovoga pobunjeničke snage nisu zvanično proglasile pobedu, a političko vođstvo pobune ne može da zakaže izbore niti da formalno započne demokratsku tranziciju i integraciju mnogobrojnih ustaničkih milicija u novu libijsku armiju.

Gošća je donela skroman paket pomoći – 11 miliona dolara, što je ukupna američka davanja od početka pobune zaokružilo na 130 miliona. Relativno mala svota se objašnjava fiskalnim realnostima u Vašingtonu i nedavnim smanjivanjem fondova za američku pomoć inostranstvu, kao delu sveobuhvatnih mera štednje i smanjivanja budžetskih troškova.

Uz to, ovdašnje su procene da naftom bogatoj Libiji treba više stručne pomoći nego novca, s obzirom na to da je samo u američkim bankama u ovom momentu zamrznuto oko 60 milijardi dolara depozita Gadafijevog režima.

Deo nove pomoći je namenjen i rešavanju jednog od glavnih američkih prioriteta kad je reč o sređivanju problema koje je doneo konflikt: pronalaženju nekoliko hiljada prenosnih protivavionskih raketa opljačkanih iz vojnih magacina režima, za koje se strahuje da bi mogle da završe u rukama islamskih terorista.

M. Mišić

-----------------------------------------------------------

Klintonova odlazi

Vašington – Američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je da će se povući sa te funkcije po završetku prvog mandata predsednika Baraka Obame i navela da ne planira više da učestvuje u vlasti. „Mislim da je vreme da se drugi pojave”, rekla je ona u intervju za televiziju En-Bi-Si.

Klintonova je kazala da se neće ponovo kandidovati za predsednika i dodala da će ljudi morati da sačekaju i vide šta će biti njen sledeći posao. Državna sekretarka SAD rekla je da je pisanje i držanje predavanja u vrhu njenih budućih prioriteta.

objavljeno: 19.10.2011
Pogledaj vesti o: Tripoli,   Hilari Klinton

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.