Izvor: Studio B, 30.Mar.2011, 14:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gadafijeve snage povratile Ras Lanuf, pobunjenici beže
Snage verne libijskom vođi Muamaru Gadafiju povratile su jutros naftni grad Ras Lanuf
Snage verne libijskom vođi Muamaru Gadafiju povratile su jutros naftni grad Ras Lanuf i primorale pobunjenike da napuste svoje pozicije zauzete tokom vikenda i da se povuku na istok, prenose novinari agencije >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Frans pres.
Gadafijeve snage zauzele su grad tokom prepodneva a pobunjenici su u panici počeli povlačenje ka gradu Brega koji drže.
Ras Lanuf gde se nalazi naftni terminal pao je u ruke pobunjenika 27. marta kada su sa istoka zemlje krenuli u prodor ka zapadu, koristeći to što su Gadafijeve snage oslabljene bombardovanjem međunarodne koalicije.
Taj grad nalazi se na 370 kilometara zapadno od Bengazija, istočnog uporišta pobunjenika koji se od sredine februara bore da svrgnu Gadafija, i 210 kilometara od Adždabije, strateškog centra koji su pobunjenici zauzeli 26. marta.
Osnaženi međunarodnim vazdušnim udarima na Gadafijeve snage, početih 19. marta, pobunjenici su prošle nedelje ponovo zauzeli naftnu luku Brega, na 80 kilometara zapadno od Adždabije.
Međunarodnoj koaliciji je trebalo pet dana bombardovanja da uništi tenkove libijske vlade oko Adždabije, posle čega su njegovi vojnici pobegli i u grad ušli pobunjenici.
Ta pobeda podstakla je pobunjenike da krenu u prodor od 300 kilometara ka zapadu, dok nisu stigli na 50 kilometara od Sirta, Gadafijevog rodnog grada, gde su zaustavljeni i Gadafijeve snage su ponovo dobile prevlast.
Pogledaj vesti o: Moamer Gadafi













