Gadafi poslom spojio Srbe i Hrvate

Izvor: B92, 11.Jan.2011, 03:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gadafi poslom spojio Srbe i Hrvate

Beograd -- Oko 30 najvećih srpskih i hrvatskih kompanija sastaće se oko dogovora o zajedničkom konzorcijumu i poslovima koji ih očekuju polovinom godine u Libiji i Alžiru

Boris Tadić i Moamer el Gadafi (FoNet, arhiva)

Nakon dobrih iskustava sa građevinarima iz SFRJ, Libija već duže vreme nudi poslove koji bi našu građevinsku industriju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mogli da izvuku iz krize.

Međutim, naše firme imaju problem sa bankarskim garancijama i teško ulaze u najveće poslove, zbog čega bi uskoro trebalo da bude formiran veliki konzorcijum srpskih i hrvatskih firmi.

Goran Rodić, sekretar za građevinu Privredne komore Srbije, kaže da "Hrvati imaju isti problem kao i mi, a to je dobijanje garancija od banaka".

Jovan Vujević iz „Energoprojekt-hidroinženjeringa" kaže da ova kompanija trenutno ima tri aktivna posla u Alžiru, a da je nedavno dobila i četvrti. "Energoprojekt je u Alžiru prisutan još od 1963, uglavnom na projektantskim i nadzornim poslovima. Bili smo i u Libiji do 1984, gde smo radili projekte od po nekoliko stotina miliona dolara", kaže Vujović.

"Za 20. februar planiramo zajednički sastanak kako bismo probali da se udružimo i prevaziđemo ove probleme. Ako sve krene kako treba, siguran sam da bismo samo u Srbiji mogli da uposlimo još 50 ozbiljnih preduzeća i oko 10.000 ljudi. Cilj nam je da osim samih građevinaca uposlimo i proizvođače materijala, građevinske institute i projektante", objasnio je on.

Prema njegovim rečima, građevinari planiraju da uzmu poslove vredne 1,5 milijardi dolara u Libiji i Alžiru, koji su veoma povoljno tržište za sklapanje poslova, jer, na primer, samo lider Libije Moamer el Gadafi planira da u izgradnju stanova i infrastrukture uloži oko 50 milijardi dolara.

"Najpre planiramo da 'načnemo' Libiju. Libijska vlada u izgradnju stanova i infrastrukture planira da uloži oko 50 milijardi dolara, a Alžirci čak 100 milijardi. Ove države već imaju iskustva sa našom operativom i veoma smo traženi. Inače, zanimljiv nam je i Iran, koji će u građevinske projekte uložiti oko 70 milijardi, kao i bivše zemlje SSSR-a, koje bi, uz Rusiju, trebalo da investiraju još 100 milijardi", kaže Rodić.

U Libiji su već prisutne velike svetske kompanije. Koliko se novca ulaže u građevinu, govori podatak da samo američki AECOM trenutno gradi oko 150.000 stanova! Grade se luksuzne zgrade, rekonstruišu aerodromi, prave univerziteti i razvija infrastruktura.

Rodić kaže da bi srpsko-hrvatski konzorcijumi mogli da budu konkurentni svetskim kompanijama. "Čim se udruže operative dve države, eliminisaćemo firme koje daju niske cene, ali i loš kvalitet", tvrdi on.
Pogledaj vesti o: Moamer Gadafi

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.