LAZAREVAC: Prioritet ispumpavanje vode iz kopa Tamnava

Izvor: Kurir, 22.Jun.2014, 12:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LAZAREVAC: Prioritet ispumpavanje vode iz kopa Tamnava

Ponovno upostavljanje proizvodnog procesa na ovim kopovima znači sigurnost elektroenergetskog sistema države i kontinurano snabdevanje potrošača električnom energijom, istakli su u RB Kolubara

LAZAREVAC - Nabavka još pumpi velikog kapaciteta u ovom trenutku je prioritet kako bi se u što kraćem roku ispumpala voda iz kopova Tamnava-Zapadno polje i Veliki Crljeni, saopštio je danas Rudarski basen >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Kolubara.

"Ponovno upostavljanje proizvodnog procesa na ovim kopovima znači sigurnost elektroenergetskog sistema države i kontinurano snabdevanje potrošača električnom energijom", istakli su u RB Kolubara. Od početka ispumpavanja vode iz površinskog kopa Veliki Crljeni do sada je nivo vode smanjen za oko 130 centimetara. Trenutno su na ispumpavanju vode iz ovog kopa uključene 23 pumpe. U prethodnom periodu, sa povećanjem broja pumpi povećan je i intenzitet ispumpavanja vode.Poslednja dva dana, obilne padavine su usporile smanjenje nivoa vode, pa je dnevno nivo bio niži za devet santimetara.Sa pumpama ovog kapaciteta, u sušnom periodu moguće je nivo vode spustiti za 14 centimetara dnevno.

Poslednjih nekoliko godina oslonac proizvodnje uglja u tom basenu su tamnavski kopovi, pre svega kop Tamnava-Zapadno polje.U prethodnoj godini, na tamnavskim kopovima je iskopano više od 19 miliona tona uglja, što je dve trećine ukupne prošlogodišnje proizvodnje kopova.

Tokom poplavnog talasa, kada je reka Kolubara probila nasipe i ulila se u tamnavske kopove, od najproduktivnijih kopova nastala su dva jezera.U eksploatacionom polju kopa Veliki Crljeni nalazi se 26 miliona kubika, dok se u prostoru Zapadnog polja nalazi oko 210 miliona kubika vode.

Nakon potapanja tamnavskih kopova, primat u proizvodnji preuzeli su kopovi u istočnom delu rudarskog basena, koji su bili delimično potopljeni. Najpre je pokrenuta proizvodnja uglja na Polju "B”, pa su uključena još dva sistema za proizvodnju uglja na Polju "D”, čime je podignut nivo proizvodnje skoro duplo.Prošle nedelje stvoreni su uslovi da se u RB Kolubara dnevno otkopava 45.000 tona lignita.

Nastavak na Kurir...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.