Zahtev iznet, Srbija ga nije prihvatila

Izvor: Studio B, 13.Dec.2011, 19:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zahtev iznet, Srbija ga nije prihvatila

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio da je zahtev da Srbija prizna nezavisnost Kosova iznet u poslednjim trenucima pregovora o statusu kandidata za članstvo u EU, ali da ga Srbija nije prihvatila.

Komentarišući izjavu ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << da je priznanje Kosova uslov da Srbija dobije kandidaturu za EU, Tadić je novinarima rekao da je taj zahtev iznet, ali ne na takav način, u poslednjim trenucima pregovora o statusu kandidata.

"Mi nismo takav zahtev prihvatili, niti ćemo ga prihvatiti", rekao je Tadić i dodao da se sada radi o jednoj političkoj borbi i da je uveren da će Srbija ubediti svoje evropske partnere da je to nemoguće.

"Nastavićemo našu borbu na jedan miran diplomatski način, ubeđujući naše partnere, i siguran sam da će oni na kraju razumeti da bez Srbije kao centralno postavljene zemlje na Balkanu nema mirnog i stabilnog Balkana, a da je to u interesu svih evropskih zemalja kako ne bi plaćali strahovito veliku cenu kao što je to bilo 90-tih godina", rekao je Tadić.

Osvrhući se na sukobe u bivšoj Jugoslaviji tokom poslednje decenije 20. veka, Tadić je rekao da su mir i ljudski životi mogli biti sačuvani da je bilo "preventivnog ponašanja u sferi politike".

"Verujem da ćemo posle jedne nove diplomatske ofanzive uspeti da ubedimo naše evropske partnere, ako ne ovu generaciju ubedićemo sledeću, uostalom i u Evropi se dešavaju izbori kao i ovde, jer su argumenti na našoj strani", rekao je Tadić.

Tadić je ponovio da Srbija neće odustati od Rezolucije UN 1244. "Ona (Rezolucija) je donela mir na prostoru Kosova i Metohije i sačuvala je ljudske živote.

Ona je garancija zaštite ljudskih prava nezavisno od toga koliko koja nacija ima pripadnika na Kosovu i Metohiji", smatra Tadić.

Prema njegovim rečima, Rezolucija UN 1244 o Kosovu je i pravni osnov iz koga se može pronaći rešenje za problem Kosova i Metohije.

Tadić je rekao da ima jasan politički plan kako to rešenje treba da izgleda i da će ako razgovori o tome budu privedeni kraju izaći u javnost.

U svakom slučaju, rekao je Tadić, "ne treba izlaziti u javnost pre vremena da bi čitav plan bio efektivan i dao rezultat".

"Mi smo svi i naša diplomatija i svi koji su se bavili evrointegracijama potrošili svu ljudsku energiju da odbranimo naš integritet i da dobijemo status kandidata (za EU)", rekao je Tadić.

"Ogromna energija je izlivena. Nije nam žao i nećemo da odustanemo. Mi jasno znamo da je to put. Srbija mora da uđe u EU zato što nemamo bolje rešenje. Kada bismo ga imali rado bismo zaokrenuli u ovim okolnostima jer se i Evropa suočavaju sa problemima, a s druge strane Srbija ne može da odustane od elementarnih interesa", rekao je Tadić.

Kako je predsednik naveo aktuelna vlast zbog politike prema Kosovu "trpi strašne optužbe" da je izdajnička iako se, prema Tadićevim rečima, sada vidi da to nije tačno.

"Ne može niko da me ubedi da odustanem od Rezolucije UN 1244 i učiniću sve da ubedim svoje sagovornike EU da je to model koji treba da primenimo", rekao je Tadić.

Tadić je rekao i da Srbija mora da pronađe rešenje za problem Kosova.

Zahvalivši ruskoj vladi na humanitarnoj pomoći Srbima na Kosovu, Tadić je rekao da nijedan humanitarni konvoj "ne sme da bude zaustavljen pogotovu za Srbe na Kosovu koji su stvarno najugroženija etnička skupina na prostoru Evrope danas".

Konuzin: Uslovi Euleksa neprihvatljivi, konvoj na Jarinju

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin rekao je danas da konvoj s humanitarnom pomoći i dalje stoji na prelazu Jarinje jer organizatori ne pristaju na zahteve Euleksa da prihvate njihovu pratnju ili da pomoć na Kosovo uđe preko Merdara.

"Rekli smo im da nam nije potrebna pratnja i da možemo sami da se krećemo, a na Merdare nećemo da idemo jer taj punkt kontrolišu vlasti iz Prištine koje ne priznaje ni Rusija ni Srbija", rekao je Konuzin novinarima na Jarinju posle višečasovnog zastoja.

Konuzin je naveo da je kretanje konvoja u takvim uslovima onemogućeno i dodao da je najvažnije da humanitarna pomoć stigne "onima kojima je namenjena, a to su kosovski Srbi".

"Tražimo način da to uradimo", rekao je Konuzin i dodao da je stalno u kontaktu sa srpskim i ruskim vlastima. Carinski punkt Euleksa na Jarinju prešla su za sada samo dva od 27 kamiona kojima je kosovskim Srbima trebalo da bude dostavljena humanitarna pomoć iz Rusije.

Jedan šleper se nalazi na samoj administrativnoj liniji gde su ga pripadnici Euleksa zaustavili i ne dozvoljavaju ulazak na teritoriju Kosova.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.