
Izvor: Glas javnosti, 29.Maj.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ključevi za sreću „otpisanih“
KRUŠEVAC - U Ulici Brane Jankovića 44 u naselju Rasadnik sutra će početi useljavanje u zgradu koju su zajedno izgradili Vlada Srbije i narod Japana, u 23 stana namenjenih porodicama palih boraca i ratnih vojnim invalidima u Kruševcu. Treći sekretar japanske ambasade Kjotaki Tanaka kazao je da je narod Japana u proteklom devetogodišnjem periodu stanovništvu Srbije poklonio 200 miliona evra i da je pružanje pomoći među osnovnim >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << principima japanske vlade u zvaničnom razvoju.
U 11 opština u Srbiji tim sredstvima je podignuto 118 stanova. Dodatno parama NIP-a je izgrađeno još 191 stan, pa je ukupno podeljeno 309 stanova - kazao je predsednik republičkog Udruženja ratnih vojnih invalida Saša Dujović.
Veličina stanova u kruševačkom naselju Rasadnik je od 24 do 40 kvadrata, uz desetogodišnji zakup. Komunalno opremanje koje je koštalo 10 miliona dinara poklon je lokalne samouprave. Za kompletno rešavanje stambenih potreba ove populacije postoji načelni dogovor Udruženja ratnih vojnih invalida i Opštine da se uz besplatno opremanje objekta i uz učešće Ministarstva finansija u Kruševcu izgradi još petnaestak stanova.
Među porodicama palih boraca koje su dobile stan je i udovica Jagoda Aleksandrović sa šestoro dece. NJihov otac Radomir poginuo je u policijskoj uniformi 17. maja 1998. godine kod Prizrena.
- Teško nam je svih ovih devet godina. U Gerontološkom centru sa decom bila sam pet godina, a četiri i po godine stanujemo privatno. Stan od 43 kvadrata nam je dosta skučen, ali šta ćemo, mnogo nam znači - priča Jagoda.
Predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Kruševca Dejan Ivanović, koji se sa rata na Kosovu 1999. godine vratio na štakama, bez desne noge, kaže da je ova zgrada odavno trebalo da bude završena.
- Prvo je počela gradnja 18 stanova donacije Japana, a onda je NIP uplatio sredstva za gradnju još pet. Plan se menjao, a papirologija je sve to produžavala. U prvom krugu konkurisalo je tridesetak ljudi, a bio je i veliki broj žalbi. Raspisan je potom drugi konkurs, pa je administracija pojela mnogo vremena. Tako je to prolongirano, a u Kruševcu danas ima oko 80 ratnih vojnih invalida i oko 40 porodica palih boraca, od kojih najveći broj njih nemaju stanove. Sada, od 23 izgrađena stana ključeve dobijaju pet udovica palih boraca sa svojom decom i 18 ratnih vojnih invalida - kaže predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida Kruševca Dejan Ivanović. On je stan dobio pre dve godine od Fonda solidarnosti Kruševca i u njemu živi sa suprugom i dvoje maloletne dece. Ali, bez stanova je još oko 30 ratnih vojnih invalida, od kojih njih 15 očekuje da ključeve dobije u narednoj akciji gradnje stanova.
- Teško mi pada kada niko ne spominje martovsku klasu vojnika na redovnom odsluženju vojnog roka, koja je u ratu na Kosovu bila u prvim redovima i iznela najveći teret. Bili smo najspremniji i najobučeniji, pa smo i leteli na prve borbene linije na granici sa Albanijom. Prozvani smo „otpisanima“. Ja sam desnu nogu izgubio u minskom polju kod karaule „Košare“, u đakovičkom rejonu. Kad sam sa štakama bez desne noge u koloni dolazio u Kruševac, mnogi su uzvikivali: „Evo ih dolaze, to su otpisani“ - priseća se Dejan Ivanović.
Pogledaj vesti o: Kruševac