Japan i Rusija ni blizu rešenja o Kurilskim ostrvima

Izvor: Blic, 11.Feb.2011, 19:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Japan i Rusija ni blizu rešenja o Kurilskim ostrvima

MOSKVA - Tokom razgovora ministara spoljnih poslova Rusije i Japana Sergeja Lavrova i Seiđija Maehare nisu približene pozicije o Južnim Kurilima, izveštavaju ruske novinske agencije prenoseći, istovremeno, iznetu spremnost da se traži uzajamno prihvatljivo rešenje za teritorijalni spor oko južnokurilskih ostrva u mirnoj atmosferi.

"Što se tiče teritorijalnog problema, naše pozicije ostaju paralelne", rekao je Maehara, potvrđujući nepromenjenu poziciju Tokija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da su ostrva, koje Japanci nazivaju Severnim teritorijama, iskonska teritorija Japana.

Šef japanske diplomatije je rekao da će se težiti rešavanju problema i voditi pregovori "na osnovu postojećih dokumenata, kao i na osnovu principa legalnosti i pravednosti", dok je Lavrov izrazio spremnost Moskve na dalje pregovore za pripremu mirovnog sporazuma između dve zemlje, koji nisu potpisali još od završetka Drugog svetskog rata.

Prema rečima ruskog ministra, biće potreban strpljiv rad bez veštačkih rokova ili prethodnih uslovljavanja, a rešenje je moguće samo na osnovu postojećih principa međunarodnog prava.

"To je naša pozicija, inače će taj razgovor biti bez perspektive", rekao je Lavrov.

Rusija predlaže da se formira zajednička komisija istoričara o pitanju sporne teritorije, ali je Maehara bio sumnjičav prema toj ideji.

"Do sada su postojala različita razmatranja, diskusije na nivou eksperata iz oblasti istorije, ali sumnjam da su imali korist za obe strane. Ja sam to rekao na susretu", rekao je ministar spoljnih poslova Japana.

Prema rečima Maehare, Tokio može da razmotri pitanje ekonomske saradnje sa Rusijom na Kurilima, ali bez "narušavanja pravne pozicije" Japana.

U Moskvi je najavljeno da će se u martu u Tokiju održati redovna runda rusko-japanskog strateškog dijaloga na nivou prvih zamenika šefova diplomatije, kao i da će se Maehara danas u Moskvi sresti i sa ministrom industrije i trgovine Viktorom Hristenkom, a sutra sa šefom predsedničke administracije Sergejom Nariškinom.

Kurilska ostrva uslov zaključenja mirovnog sporazuma

Japan od 1945. godine pretenduje na ostrva Iturup, Kunašir, Šikotan i Habomai, pozivajući se na bilateralni sporazum o trgovini i granicama iz 1855, dok Moskva smatra da su Južni Kurili ušli posle Drugog svetskog rata u sastav bivšeg SSSR-a, čija je Rusija pravni naslednik, i da je njen suverenitet nesumnjiv.

Japan je povratak ostrva postavio kao uslov za zaključenje mirovnog sporazuma sa Rusijom, koji po završetku Drugog svetskog rata nije potpisan.

Faktičko stanje rata prekinuto je 19. oktobra 1956. godine potpisivanjem Deklaracije bivšeg SSSR-a i Japana, kojom su uspostavljeni diplomatsko-konzularni odnosi i tada je predviđen i nastavak pregovora o zaključenju mirovnog sporazuma.

Povezane vesti: Rusija razočarana reakcijom Japana na posetu ministra Ruski ministar odbrane posetio Kurilska ostrva, Japan protestuje Medvedev: Kurilska ostrva će ostati ruska Lavrov: Kurilska ostrva jesu i ostaće ruska teritorija Japan opoziva ambasadora iz Rusije

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.