Izvor: Blic, 17.Mar.2011, 23:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gde su roboti sada kad se hlade reaktori u Fukušimi?
TOKIO - Roboti su danas uobičajena pojava u industriji nuklearne energije. Inženjeri Evropske unije su čak napravili robota koji je u stanju da se penje uz zidove kroz radioaktivna polja, a u Fukušimi nije upotrebljen nijedan robot u slučaju nuklearne katastrofe, prenosi “Dejli telegraf”.
Umesto toga, tim tehničara i inženjera dobio je nezahvalan, a možda i smrtonosan, zadatak da hladi reaktore.
Zvaničnik iz japanskog ministarstva nauke izjavio je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da se robot koristi za detektovanje nivoa radijacije na mestu nesreće u Fukušimi, međutim stručnjak iz Agencije za nuklearnu bezbednost Hideiko Nišijama kaže: "Nemamo saznanja da se koriste bilo kakvi roboti".
Robot bi svakako bio od veliki koristi u četvrtak ujutru kada su radnici koji prate radijaciju morali da se povuku iz postrojenja jer je postalo previše toplo.
Roboti se koriste u mnogim nuklearnim elektranama za obavljanje redovnih zadataka, kao što su nadziranje i jednostavno održavanje.
Dok je Japan poznat po naprednoj tehnologiji i lider je u robotici, ova zemlja takođe zadržava i anahroni element u svom društvu koji se oslanja na ljudski faktor u zadacima koji su u mnogim drugim delovima sveta prepušteni automatizovanoj tenhologiji, kao što je upravljanje liftovima ili upozorenje vozačima da se dešavaju radovi na putu.
Ali, zato imaju robote za najrazličitije namene, od posluživanja u restoranima pa čak do toga da robot zamenjuje matičara.
Kim Seungo, inženjer koji je pravio robote za atomske centrale u Južnoj Koreji, kaže: "Morate napraviti robote za hitne situacije u postrojenjima u trenutku kada se one grade, tako da mogu da se kreću po hodnicima i stepeništu.”
Seungo kaže da ograničen budžet i odbojnost kod ljudi dovode do toga da mnoga postrojenja u njegovoj zemlji i širom sveta nemaju robote za hitne situacije.
"Operateri u nuklearnim postrojenjima jednostavno ne vole da razmišljaju o ozbiljnim situacijama koje su van ljudske kontrole”, objašnjava on.
Povezane vesti: Putin ide na Sahalin uprkos strahovima od nuklearnog zagađenja Uvedena dežurstva za preglede građana koji dolaze iz Japan Japan je sada u "božjim rukama" Japan: Pas doveo pomoć do drugog ranjenog psa Novi dalekovod do nuklearke Fukušima skoro završen
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
SAMO ZABETONIRANA "FUKUŠIMA" SPASAVA SVET
Izvor: Kurir, 18.Mar.2011, 10:57
TOKIO - Japanski inženjeri su danas priznali da zakopavanje oštećenog nuklearnog kompleksa Fukušima u pesak i beton možda predstavlja jedini način da se spreči katastrofalno širenje radijacije, što je metod koji je korišćen prilikom černobiljske nuklearne katastrofe 1986. godine...Japanski...







