Izvor: Politika, 02.Okt.2012, 16:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okreće li Srbija leđa Briselu
Ivica Dačić: Srbija žuri ka EU, ali da ne juri po svaku cenu za datumom o početku pregovora. – Vensan Dežer: Nikolićeva izjava ne znači promenu spoljne politike Srbije. – Laslo Varga: Očigledno da je došlo do promene u strategiji i EU i Kosovo. – Simić: Nikolić je samo odgovorio na neodmeren pritisak Eštonove
Poruka >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Tomislava Nikolića, predsednika Srbije, da će Srbija u daljem procesu evropskih integracija imati svoje uslove, jer nema razloga da trči za datumom i papirom, podstakla je dilemu da li je došlo do promene politike prema Evropskoj uniji. Prema oceni analitičara Nikolićev govor na Generalnoj skupštini UN je bio uravnotežen i predstavljao je kontinuitet dosadašnje politike i Kosovo i EU.
Međutim, posle razgovora sa Ketrin Ešton visokom predstavnicom EU, koja je poručila da će on morati da donese neke teške odluke, predsednik je u nekoliko obraćanja domaćoj javnosti istakao da Srbija neće žuriti sa ispunjavanjem rokova za EU.
„Znaju nas dobro i šta možemo da ispunimo i šta ne možemo. Bez Kosova i Metohije bi se osećali kao čovek u velelepnoj palati koji je na smrt bolestan”, rekao je Nikolić u svečanom delu vanredne skupštine SNS-a.
Tvrdeći da Nikolićeva izjava ne znači promenu politike prema EU, premijer Ivica Dačić je istakao da Srbija žuri ka EU, ali da ne juri po svaku cenu za datumom o početku pregovora i da je spremna za dijalog s predstavnicima vlasti u Prištini. „Ako izrazite želju da do decembra morate da dobijete datum, onda će verovatno i cena biti mnogo veća”, rekao je Dačić novinarima u Beogradu posle razgovora s delegacijom Evropske komisije.
Iako iz sedišta EU zvanično ne iznose nove zahteve, već govore samo o takozvanim kopenhaškim kriterijumima, Boris Tadić, bivši predsednik Srbije, rekao je da je promena vlasti donela i nove uslove u procesu pridruživanja EU. On je precizirao da je reč o sedmoj tački na listi uslova koju je Beogradu ispostavila najveća nemačka partija CDU.
Negirajući da nova vlast ima dužu listu uslova, Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik vlade, tvrdi da su, zapravo, Tadiću predočeni teži uslovi. „Tadić ne govori istinu povodom tog pitanja. Bio je upoznat sa tim i on je vrlo inteligentno to preneo i rekao da to nije postavljeno kao uslov za dobijanje datuma, već uslov za ulazak. Ali, podsetiću da su (Andreas) Šokenhof i (Hans-Joakim) Falenski ovde rekli da je to za treću fazu, poslednju fazu, uslov za ulazak”, objasnio je Vučić.
Povodom prebacivanja „lopte” između sadašnje i prethodne vlasti, Suzana Grubješić, potpredsednica vlade za evropske integracija, rekla je da je Srbija jasno opredeljenja za put ka EU, koji nije lak i jednostavan, i da tokom tog puta ne treba srljati.
Da li izjave koje se čuju poslednjih dana, ipak, znače promenu kursa?
Dok Vensan Dežer, šef delegacije EU u Beogradu, smatra da Nikolićeva izjava kako će Srbija u procesu pridruživanja EU imati sopstvene uslove ne znači promenu spoljne politike, jer je i nova vlada kao strateški prioritet navela EU, Laslo Varga, potpredsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije, ocenjuje da je očigledno da je došlo do promene u strategiji i za EU i za Kosovo, „ako je ta strategija uopšte i postojala”.
„Vidljivo je da je proces evropskih integracija, ako ne u potpunosti suspendovan i stopiran, u izuzetnoj meri usporen. Meni ovaj proces liči na auto koji je išao nekom konstantnom brzinom, nekad malo brže, nekad malo sporije, ali kao da je u jednom trenutku neko izbacio taj auto iz brzine, pa on polako usporava i na kraju staje”, objašnjava Varga.
Na pitanje da li Nikolićeve reči vidi kao zaokret u odnosu na njegov govor u UN, Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, kaže da je to odgovor na dosta neodmeren pritisak Eštonove. „A, s druge strane, mislim da i vlast sada ima novo samopouzdanje jer su uspeli da prvu prepreku nekako preskoče, to jest da pozajme pare do kraja godine”.
Da li srpska strana nastoji da ojača svoje pozicije uoči objavljivanja platforme za pregovore sa Prištinom? U kabinetu predsednika nisu mogli da nam odgovore pošto su upravo juče imali važne sastanke.
„Nismo mi u poziciji da s nekim strategijskim potezima ili trikovima možemo bilo šta da promenimo, tako da ne mislim da je priprema platforme pravi razlog. Pravi razlog je to što očigledno ne postoji spremnost za davanje novih ustupaka, jer su procenili da na ovaj način gube manje”, kaže Varga.
Nikola Jovanović, urednik časopisa „Izazovi evropskih integracija”, ističe da Srbija želi dublju integraciju sa EU, ali da „mora da ima svoju nacionalnu politiku, tako da će neka varijanta politike i EU i Kosovo uvek biti aktuelna”.
Prema mišljenju ovog našeg sagovornika, sada je potrebno dejstvovati preko najbližih prijatelja u EU, kako Nemačka ne bi stavila prepreku na evropski put koju ne bismo mogli da podignemo.
„Dobro je što se problemu prilazi racionalno i što se ne podižu očekivanja, u suprotnom poslali bismo poruku da smo spremni na sve i da je pritisak najbolje sredstvo u vezi sa Srbijom”, kaže Jovanović.
B. Čpajak - B. Mitrinović
objavljeno: 02.10.2012.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija




