Dačić: U 2019. za dijasporu i Srbe u regionu oko 850.000 evra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jan.2020, 15:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: U 2019. za dijasporu i Srbe u regionu oko 850.000 evra

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je danas da je Vlada Srbije u okviru Programa saradnje sa dijasporom i Srbima u regionu tokom 2019. godine izdvojila više od 100 miliona dinara kojima je u cilju očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta sufinansirano 414 projekata.

Pored očuvanja identiteta, deo sredstava uložen je i u projekte zaštite prava dijaspore i Srba u regionu, rekao je Dačić na prijemu koji je povodom novogodišnjih praznika organizovao za predstavnike >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << diplomatskog kora i međunarodnih misija.

"Podržali smo više od 200 omladinsko-sportskih i kulturno-umetničkih događaja i priredbi u inostranstvu i matičnoj državi. Značajan segment od preko 70 projekata pripadaju oblasti podrške organizaciji škola, kampova i edukativnih radionica namenjenih dečjem i omladinskom uzrastu", rekao je Dačić.

Kako je šef diplomatije rekao, u cilju unapređenja uslova za učenje srpskog jezika u inostranstvu, nabavljeni su udžbenici, lektira i didaktičkih sredstava za niže razrede osnovnoškolskog uzrasta.

"U ovoj godini našoj deci u inostranstvu poslaćemo oko 8.000 knjiga", rekao je prvi čovek ministarstva spoljnih poslova pri kome je i Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je na skupu da su uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta ključni spoljno-politički prioriteti Srbije evropske integracije i prijem u punopravno članstvo Evropske unije, a tim povodom izjavio da do maja, kada se u Zagrebu održava Samit EU - Zapadni Balkan, očekuje jasnu metodologiju pristupnog procesa.

Takođe, govorio je i o KiM i da danas u UN manje zemalja priznaje nezavisnost Kosova nego što je onih koji je priznaju. Rekao je da je Beograd spreman za nastavak dijaloga i da se nada da će se tokom ove godine to i desiti, nakon što budu ukinute takse.

Deo govora posvetio je i partnerskim odnosima s NATO-om što je, kako je dodao, veoma važan element državne politike Beograda i nastojanja da region bude trajno stabilan.

Kako je naveo, Beograd od NATO-a očekuje da sagledava i podržava prioritete Srbije što se naročito odnosi na KiM. Ponovio je da se Srbija snažno protivi transformaciji kosovskih bezbednosnih snaga u takozvanu vojsku Kosova, jer se time krši Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN i ugrožava stabilnost u regionu.

Ministar je govorio i o ostvarenim rezultatima, otvaranju konzularno diplomatskih predstavništava, ukidanju rominga u delu regiona, poseti predsednika Francuske Srbiji, unapređenju bilateralnih odnosa sa SAD, saradnji sa Latinskom Amerikom i Karibima, produbljivanju strateškog partnerstva sa Kinom ...

Do maja očekujem jasnu metodologiju pristupnog procesa

Šef srpske diplomatije rekao je da su uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suverentiteta ključni spoljno-politički prioriteti Srbije evropske integracije i prijem u punopravno članstvo Evropske unije, i tim povodom izjavio da do maja, kada se u Zagrebu održava Samit EU-Zapadni Balkan, očekuje jasnu metodologiju pristupnog procesa.

Dačić je ocenio da Srbija od Hrvatske, kao zemlje našeg regiona i poslednje koja se pridružila EU, očekuje da pruži poseban doprinos politici proširenja.

Ministar je rekao da Beograd u drugoj polovini 2020. godine posebne rezultate očekuje od Nemačke kao najsnažnije ekonomije EU i svakako važne članice EU sa kapacitetom da generiše značajnije odluke.

"Potrebno je da visoko na agendi bude politika proširenja i da aktivnosti obe strane, EU i Srbije, idu sa ciljem da se započeti procesi odvijaju bržim tempom ka konkretnim i vidljivim rezultatima po stanovništvo", naveo je šef srpske diplomatije.

S pasošem Srbije u 71 zemlju bez vize

Dačić je izjavio da građani sa srpskim pasošem, koji je na 39. mestu po Henley Passport Index-u za 2020. godinu, danas mogu da putuju u 71 zemlju i dodao da će Ministarstvo raditi na tome da se proširi krug zemalja za koje one nisu potrebne.

"Državljani Srbije bez vize mogu putovati u 71 zemlju, a oni sa diplomatskim i službenim pasošima u 94", rekao je Dačić.

Dodao je da je u okviru vizne politike nastavljen rad na usklađivanju našeg viznog sistema sa standardima i preporukama EU i inicirane su aktivnosti u cilju liberalizacije viznog režima kroz zaključivanje više bilateralnih sporazuma.

Zemlja sa najprivlačnijim pasošem po projekciji Henley Passport Index-a je Japan, a slede Singapur, Južna Koreja i Nemačka.

Dačić je naveo i da su nastojanja da se EU reformiše i prilagodi potrebama današnjice, kao i izazovi sa kojima su suočene države članice EU, uticali da se dinamika pristupnog procesa odvija nedovoljno brzim tempom.

"Ipak, prepoznati su reformski procesi koji se preduzimaju u Srbiji i tokom 2019. godine otvorena su dva pregovaračka poglavlja, čime je Srbija otvorila više od polovine poglavlja 18 od 35 i nesumnjivo je na putu članstva u EU", rekao je on.

Kako kaže i samit EU-Zapadni Balkan koji se planira za maj u Zagrebu trebalo bi da zabeleži konkretan rezultat i da do tada bude u potpunosti jasna metodologija pristupnog procesa.

"Za države koje su već odmakle sa integracijom i otvorile više od polovine pregovaračkih poglavlja, kao što je Srbija, dinamika procesa mora biti unapređena sa jasnom političkom podrškom", rekao je Dačić.

Danas u UN, zahvaljujući argumentima i principijelnoj pozicija Srbije po pitanju Kosova i Metohije, manje članica priznaje nezavisno Kosovo nego što ga ne priznaje, izjavio je Dačić.

"Naši argumenti i naša principijelna pozicija ključno su uticali na to da tokom protekle godine još pet članica UN povuče svoje ranije odluke o priznanju Kosova. Tako da je 17 država povuklo ranije odluke, a u UN danas više članica ne priznaje Kosovo kao državu, nego što je priznaje", rekao je Dačić.

Srbija je spremna za nastavak dijaloga sa Prištinom, i u tom smislu naporno radi sa svim međunarodnim partnerima, kako bi se što pre vratili procesu koji će obezbediti kompromisno i dugoročno rešenje za Kosovo i Metohiju.

"Nadam da ćemo se tokom ove godine vratiti dijalogu i da ćemo uspeti da nadoknadimo propušteno vreme. Ali ponavljam, Srbija nije sama u tom procesu i ne zavisi sve od nas i naše jasne spremnosti za razgovor", rekao je šef diplomatije.

Dačić je ocenio da uprkos maksimalnom zalaganju i konstruktivnosti, Beograd nije zadovoljan napretkom procesa oko Kosova i Metohije jer je pravi dijalog izostao, usled odbijanja Prištine da ukine odluku o taksi.

"Neshvatljivo je da je ova anticivilizacijska mera opstala duže od godinu dana, uprkos zahtevima sa svih strana sveta da bude ukinuta. Nadamo se da će se to promeniti, da će takse biti ukinute što pre, kako bi se nastavio dijalog za koji je Srbija zainteresovana i jedini put za postizanje kompromisnog i dugoročnog rešenja", rekao je Dačić na skupu na kome je govorio i o ostvarenim rezultatima, otvaranju konzularno-diplomatskih predstavništava, ukidanju rominga u delu regiona, poseti predsednika francuske Srbiji, unapređenu bilateralnih odnosa sa SAD, saradnji sa Latinskom Amerikom i Karibima, Koreji, produbljivanja strateškog partnerstva sa Kinom ...
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Dačić: Do maja očekujem jasnu metodologiju pristupnog procesa

Izvor: RTS, 13.Jan.2020

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je na novogodišnjem prijemu koji je organizovao za predstavnike diplomatskog kora i međunarodnih misija da su, uz očuvanje teritorijanog integriteta i suverentiteta, ključni spoljnopolitički prioriteti Srbije evropske integracije i prijem u punopravno...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.