Dačić Prištini: Ne igrajte se vatrom

Izvor: RTS, 15.Mar.2019, 16:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić Prištini: Ne igrajte se vatrom

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je da nije pretnja kada Srbija kaže da će braniti Srbe na KiM ukoliko dođe do napada na njih, već upozorenje Prištini da se ne igraju vatrom.
Ivica Dačić je tako reagovao na izjavu Hašima Tačija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da će "Kosovo na pretnje iz Srbije odgovoriti vojskom i policijom".

"Nikakve pretnje ne dolaze iz Srbije. Nije pretnja kada Srbija kaže – ako napadnete Srbe, mi ćemo da ih branimo. Šta treba da mu kažemo – slobodno napadnite", poručio je Dačić na pres konferenciji sa šefom diplomatije Granade.
Istakao je da je i međunarodnim predstavnicima rečeno da će, ukoliko Kfor ne garantuje bezbednost, na šta je obavezan po rezoluciji SB UN 12 44, i ako dođe do oružanog napada na Srbe – Srbija braniti Srbe.
"To niko ne može da nam zabrani, jer onda Rezolucija 1244 ne postoji. Ne da ne postoji, nego nije na snazi", rekao je Dačić.
Ukazao je da ne može da se ne poštuje najvažniji deo te rezolucije, koji govori da su jedine bezbednosne snage Kfor, koji mora da garantuje bezbednost Srba.
Takav stav nije pretnja, već upozorenje da se ne igraju vatrom, podvukao je Dačić.
"Najveća pretnja za njih same su oni sami", naglasio je Dačić.
Kako je rekao, pored svega što je Beograd uradio, jedan od najvažnijih faktora koji je doprineo poziciji Beograda su postupci Prištine.
"Oni sami rade na svoju štetu i ja im se ne bih mešao u taj posao, da prave štetu sami sebi", rekao je Dačić.
Komentarišući izjavu Ramuša Haradinaja da će ukinuti takse kada Tramp pozove na razgovore, Dačić je ironično prokomentarisao: "On je sada neka velika, važna ličnost, pa će ga Tramp pozvati".
Kako je rekao, zanimljivo je da niko više ne razmišlja o tome kako će da se dođe do nekog kompromisa, već Priština sada samo razmišlja o tome kako da ukinu takse, a da ne ispadnu glupi.
"Zato su i o doneli platformu, da kažu – sada smo ukinuli takse, jer smo doneli platformu. A, tu platformu mogu da okače kao dnevne, zidne novine u skupštini, u hodniku. I to u prizemlju ili u podrumu", rekao je Dačić.
Ponovio je da nije dobro sve ono što radi Priština, ali da mogu tako da nastave, jer su na dobrom putu da izgube sve što su uradili i dobili.
"Sad su konačno svi mogli da vide koga su podržavali i koliko su oni privrženi Zapadu i koliko će da poslušaju Zapad", rekao je Dačić.
Dodao je da lično nema ništa protiv da im EU omogući viznu liberalizaciju, ali da im neće dati, jer i Unija zna da će svi da odu tamo.
"Kad je Kosovo toliko dobro, znšto im ne daju vize? Podržavaju ih da uđu u Interpol, a ne daju im viznu liberalizaciju", rekao je Dačić.
"Neke zemlje igraju dvostruku igru po pitanju taksi"
Ministar Dačić je izjavio da nemaju svi u međunarodnoj zajednici želju da se nastavi dijalog Beograda i Prištine i da se nađe rešenje za Kosovo i Metohiju, a da neke zemlje igraju dvostruku igru.
Dačić je tako odgovorio na pitanje kako je moguće da ni SAD, niti EU i drugi veliki igrači ne mogu da prisile Prištinu da povuče takse na srpsku robu.
"Ja ne verujem da je to baš tako, izrazio sam i ranije sumnju da je reč o dvostrukoj igri i sada treba da utvrdimo ko igra te dvostruke igre i šta je cilj toga", rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, nisu svi zainteresovani da se ukinu takse kao preduslov za nastavak dijaloga.
"Imamo multipliciranje raznih geopolitičkih problema, nije više samo stvar da se tu prepliću Istok i Zapad, već se prepliću i različiti interesi unutar Zapada", rekao je šef srpske diplomatije.
Naveo je da neke zemlje hrabre kosovskog premijera Ramuša Haradinaja da Priština ne ukine takse upravo da se ne bi nastavio dijalog.

"Neke zemlje mu kažu nemoj još", rekao je Dačić dodajući da pojedine zemlje kažu Prištini da sačeka sa ukidanjem taksi dok se ne završe izbori u EU.
Ukazao je da je očigledno da Nemačka i Velika Britanije iz različitih razloga ne dele entuzijazam kada je reč o brzom pronalaženju nekog rešenja.
Jedni su protiv, kako kaže Dačić, zbog izbora, drugi zato što će doći novi ljudi na čelo organa EU, a treći su protiv jer se protive principu razgraničenja i zalažu se da Kosovo ne manja granice.
"Mi smo najveće pristalice nemenjanja granica Kosova, samo što su taj princip odavno narušili, sada ste se setili nemenjanja granica. To bi bilo kao kad je (Sadam) Husein zauzeo Kuvajt pa kaže nema više promena granica", istakao je Dačić.
Dodao je da je logično pitanje kako je moguće da takse sada opstaju i što pritisak međunarodne zajednice ne daje efekta i ocenio da je to zato što nema jasno preciziranih mera protiv Prištine, zbog čega i neće doći do ukidanja taksi.
"Nama je najvažnije da se dijalogom dođe do rešenja, a ne jednostranim rešenjima", poručio je Dačić.
"Izjava Mogerinijeve ništa novo, bez promene formata"
U nedavnoj izjavi visoke predstavnice EU Federike Mogerini da finalni sporazum Beograda i Prištine mora biti u skladu sa međunarodnim pravom i dobiti podršku Saveta bezbednosti UN, Dačić ne vidi ništa novo u odnosu na ono o čemu je Beograd govorio i ranije.
Dodao je i da ne veruje da će doći do promene formata dijaloga.
Na pitanje da li i on, kao neki, tu njenu izjavu, kao i stav izaslanika Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera o uključivanju Rusije i SAD u dijalog, vidi kao izraz nemoći EU u pronalaženju rešenja za KiM, Dačić je rekao: "Ta izjava nije ništa novo u odnosu na ono što smo i mi govorili ranije, samo neke izjave prolaze nezapaženo".
"Oduvek sam govorio da svako rešenje na kraju mora da bude verifikovano i pretočeno u pravne tekovine međunarodnog poretka nekom odlukom Saveta bezbednosti UN", dodao je Dačić.
Ukazao je i da su i uslovi pod kojima su prekinuta oružana dejstva na Kosovu, Kumanovski sporazum, kasnije postali deo Rezolucije SB UN 1244.
"To ne znači da će doći do promene formata i da se o tome razmišlja, mada ima država, posebno nekih EU zemalja, koje smatraju da Mogerinijeva ne radi kako treba i da bi oni trebalo da preuzmu inicijativu. Ja želim tim zemljama da kažem da ako misle da Srbiju treba više da pritiskaju da prizna nezavisnost Kosova – da ne računaju na to", istakao je Dačić.
Neke od tih zemalja pojavljuju se sada sa idejama da daju neke nove planove da Srbija prizna Kosovo, a ZSO da ima neku veliku autonomiju.
"Nemojte da mislite da je to realno, nemojte da se zanosite. Srbija je rekla da želi kompromis, a to što oni traže nije kompromis, nego prihvatanje jednostrane odluke Prištine. I mi možemo da kažemo, imamo našu platformu – Kosovo kao autonomija u okviru Srbije. Koji će mađioničar naći kompromis za to", upitao je Dačić.
Takođe je rekao da Srbija generalno pozitivno ocenjuje aktivnosti SAD, jer su pokazale visok nivo zainteresovanosti da se dođe do kompromisnog rešenja.
"Treba biti precizan, ne treba govoriti da se SAD, Rusija slažu sa svim predlozima koji se čuju. Oni se slažu sa idejom da će Beograd i Priština da se nešto dogovore", objašnjava Dačić.
Dodaje da se stvara situacija da kada SAD, koje do sada nisu htele da čuju da se iznova razgovara, dopuštaju tu mogućnost, neke evropske zemlje huškaju Albance da ne prihvate bilo kakav kompromis.
"Tražite ekstremne zahteve, Srbija mora da popusti. Srbija neće popustiti", istakao je Dačić.
"Da revitalizujemo odnose Srbije i Grenade"
Dačić je zahvalio Grenadi na razumevanju pozicije Srbije i prošlogodišnjoj odluci da povuče priznanje Kosova i poručio da je potrebno da se revitalizuju odnosi dve zemlje i vrate na nivo iz vremena nesvrstanih.

"Hvala Grenadi na razumevanju naše pozicije i odluci da, posle našeg upoznavanja sa situacijom i da je dijalog još u toku, suspenduje sve ranije odluke po pitanju statusa Kosova, saglašavajući se s rezultatom do kojeg dovede dijalog", rekao je Dačić na konferenciji.
U skladu sa tim, Grenada je glasala i protiv prijema Kosova u Interpol, podsetio je Dačić.
Poručio je da Srbija želi da gradi strateške odnose sa Grenadom, u svim oblastima i da međusobna podrška proizilazi iz prijateljstva dve zemlje.
Dačić je primetio da je mnogo oblasti u kojima dve zemlje mogu da sarađuju, poput obrazovanja, poljoprivrede, IT sektora...
"Srbija je ispustila mesto i poziciju da bude prisutna u nekim regionima sveta, pa i među karipskim zemljama, ovo je naš povratak u taj region. Zato mi je drago što je došlo do posete ministra spoljnih poslova Grenade", rekao je Dačić.
Uz podsećanje da je pre nekoliko nedelja u poseti Srbiji bio i premijer Dominike, ponovio je da Srbija želi da nastavi da gradi dobre odnose sa karipskim zemljama.
Dačić je naveo i da je glavna prepreka za saradnju Srbije i Granade bila geografska udaljenost.
"Što je možda i dobro, jer uvek najviše problema imate sa susedima. Ovako, imamo sve pretpostavke da budemo dobri prijatelji, pošto smo daleko", rekao je Dačić.
Dodao je da se često ne zna mnogo o karipskim zemljama, kao ni one o Srbiji, ali je istakao da Kosovo nisu priznale ni Kuba, Jamajka, Trinidad i Tobago, Bahami, Komonvelt Dominika...
U tom smislu je dodao da će se raditi na unapređenju odnosa sa tim zemljama.
Dejvid: Grenada čvrsto stoji iza odluke da sačeka ishod dijaloga
Grenada čvrsto stoji iza odluke o povlačenju nepriznavanja nezavisnosti Kosova i da sačeka ishod dijaloga, poručio je ministar spoljnih poslova Grenade Čarls Piter Dejvid nakon sastanka sa ministrom Dačićem.
"Nedavno smo potpisali protokol koji je izrazio našu želju da radimo zajedno sa Srbijom po pitanju Kosova. Mi smo suspendovali sve prethodne izjave u vezi sa Kosovom, jer ne smemo da prejudiciramo rešenje ovog pitanja, već ono treba da se donese u razgovorima", rekao je Dejvid na konferenciji za medije.
Istakao je da je Grenada spremna samo da prizna ishode dijaloga.
Grenada je u novembru 2018. godine, kao deveta u nizu, povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Dejvid je naveo da je to samo mali deo razvoja odnosa Srbije i Grenade i zahvalio Dačiću, kao i premijerki Ani Brnabić i predsedniku Srbije Aleksandru Vučić.
"Hvala na toploj dobrodošlici, videli smo gostoljublje od naših domaćina, ali i od srpskog naroda. Posetili smo sinoć jedan restoran pojedine znamenitosti i videli koliko su ljudi prijatni i odlično smo dočekani. Imate tople ljude kao i Grenada, po tome smo slični", dodao je Dejvid.
Naveo je da treba ojačati odnose dve zemlje, kao i dva regiona.
"Verujemo da iako smo udaljeni postoji mnogo toga što delimo i šta je zajedničko i šta možemo da uradimo u odnosima dve zemlje. Rekao sam i premijeru i predsedniku Srbije da imamo taj zadatak da na duže staze zbližimo naše države i dva naroda", istakao je Dejvid.
Naglasio je da Grenada ima ekonomiju zasnovanu na poljoprivredi i turizmu i da su to oblasti gde bi mogla da se ojača saradnja.
Istakao je i da su posebno zainteresovani za saradnju u obrazovanju odnosno da ljudi iz Grenade studiraju u Srbiji i obrnuto.
Primetio je da veliki potencijal postoji i za saradnju dve zemlje u oblasti IT-a. "Radujemo se potpisivanju sporazuma u ovoj oblasti", naglasio je Dejvid.
Podsetio je da je ovo njegova druga poseta Beogradu i se raduje što razvijaju sve bliže odnose sa Srbijom.
Ministar spoljnih poslova Grenade tokom dana se sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, a razgovarao je i sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom Nebojšom Stefanovićem.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.