Dačić: Ne verujem da će Tači i Haradinaj biti uhapšeni

Izvor: N1 televizija, 05.Okt.2018, 09:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Ne verujem da će Tači i Haradinaj biti uhapšeni

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da ne veruje da će predsednik i premijer Kosova Hašim Tači i Ramuš Haradinaj biti uhapšeni zbog zločina "Oslobodilačke vojske Kosova" i ocenio da je to dokaz da ih zapadne sile "drže u igri".

On je za Radio televiziju Srbije rekao da ima informacije iz Sheveningena da "hitno oslobađaju zatvoreničke ćelije", ali da ne veruje da će Tači >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << i Haradinaj biti uhapšeni.

"Ne verujem da će to sada biti, to je dokaz da ih drže u igri, da su to marionete koje će slušati. U redu, ako su to vaše marionete i držite ih zbog nečega tako na uzici, onda ih podstičite da dođe do kompromisa. Nemojte da kažete da nemate uticaja na Kosovu", rekao je Dačić.

Kako je objasnio, prazne zatvoreničke ćelije u Hagu su potrebne "ili zbog Ruande ili zbog Kosova".

Kfor jedine oružane snage na Kosovu

Ministar Dačić izjavio je da je stav Srbije da su jedine oružane snage koje mogu biti prisutne na Kosovu snage Kfora i da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić 8. oktobra sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom razgovarati o problemima oko osnivanja vojske Kosova, jer je to suprotno Rezoluciji 1244.

Ukoliko Priština ne želi kompromis nema problema, ali treba da znaju da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova.

On je rekao da postoji "mala konfuzija" zapada oko toga šta je njihov stav o vojsci Kosova.

"Za nas više ništa ne može da bude iznenađenje kada je reč o stavu određenih zapadanih krugova. Ali jedna je istina, da nikakvim dokumentom nisu predviđene oružane snage Kosova, da je to suprotno Rezoluciji 1244, da su jedine oružane snage koje tamo mogu da budu Kfor", rekao je Dačić i dodao da bi osnivanje kosovske vojske bila bezbednosna pretnja čitavom regionu.

Kako je objasnio, pozicija Srbije u dijalogu sa Prištinom je "znatno bolja i drugačija nego pre pet - šest godina".

"Mi smo sada aktivni igrač u igri, a ne neko o kome se odlučuje čak i bez našeg znanja i protiv naše volje. Srbija je postala odgovoran i kredibilan partner i da, naravno, mi jesmo konstruktivi, ali to nije naša slabost, već snaga da tražimo kompromis", objasnio je Dačić.

Rekao je da je nova američka adminsitacija otvorila vrata za mogućnost da se dođe do kompormisa i objasnio da "ako se dve strane dogovore oko kompromisa, šta ima neko da se javlja sa strane i daje sugestije".

Po njegovim rečima, mišljenje Evropske unije da ne mogu da prihvate homogenu etničnost država i da "mi imamo etnički homogene države i to na štetu srpskog naroda", kao i da je to rekao Mekalisteru sinoć na večeri.

Dačić je rekao i da se "uvek razočara" kada čita da se "neki u Beogradu podmsevaju" kada pominje koje zemlje će povući priznanje Kosova.

"U Prištini kada Barbados prizna Kosovo prave vatromet, to pokazuje kakvi smo mi", ocenio je Dačić.

Očekujem reakciju EU zbog mešanja Plenkovića u izbore u BiH

Ministar spoljnih poslova izjavio je da očekuje reakcije Evropske unije jer je premijer Hrvatske Andrej Plenković tokom posete Mostaru podržao lidera HDZ-a Dragana Čovića uoči izbora u Bosni i Hercegovini.

"Očekujemo predsednik Vučić i ja danas reakciju Evropske unije pošto je Plenković juče bio u Mostaru i podržavo Čovića. Ko se sada meša", rekao je Dačić.

Dačić je rekao da Srbija ima svoje nacionalne interese i dodao da je interes Republike Srpske da se očuva, kao i da se sačuvaju mir i sigurnost i da izbori u nedelju 7. oktobra proteknu u miru.

Predsednik Vučić otkazao je svoju posetu Istočnom Sarajevu koja je bila zakazana za danas, na molbu i zahtev predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Opšti izbori u Bosni i Hercegovini biće održani u nedelju, 7. oktobra.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić,   Vojska Srbije,   Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na N1 televizija...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić: Tači i Haradinaj neće završiti na optuženičkim klupama u Hagu

Izvor: NoviMagazin.rs, 05.Okt.2018

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da ne veruje da će predsednik i premijer Kosova Hašim Tači i Ramuš Haradinaj biti uhapšeni zbog zločina "Oslobodilačke vojske Kosova" i ocenio da je to dokaz da ih zapadne sile "drže u igri"...On je za Radio televiziju Srbije rekao da ima...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.