Brisel: Dogovor ni blizu ni daleko

Izvor: Studio B, 20.Mar.2013, 09:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brisel: Dogovor ni blizu ni daleko

Najnovija runda dijaloga Beograda i Prištine završena je bez dogovora.

Ipak, čini se da je zajednički utisak predsednika Vlade Srbije Ivice Dačića, kosovskog premijera Hašima Tačija i visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, da je napredak postignut, i da se sa optimizmom može očekivati nastavak dijaloga, zakazan za 2. april.   

Beograd >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << i Priština su blizu rešenja, ocenila je Ketrin Ešton po završetku sedme runde dijaloga premijera Dačića i Tačija, ali niko od učesnika razgovora nije precizirao u kojim elementima dijaloga je napredak postignut. Ešton je, nakon dvanaestočasovnih razgovora u Briselu, pohvalila konstruktivnost Dačića i Tačija, konstatujući da dve strane treba da pre eventualnog postizanja dogovora obave neophodne konsultacije.   

Premijer Dačić izjavio je da je u poslednjoj rundi dijaloga sa Prištinom postignut određeni napredak, ali da u ovom trenutku ne može da kaže da su dve strane ni blizu ni daleko od dogovora o severu Kosova. "Kako vreme prolazi, optimizam za dolaženje do rešenja bi mogao da bude sve veći", rekao je Dačić na prvoj zajedničkoj konferenciji za novinare sa Tačijem i Eštonovom. 

Srbija, kako je istakao, želi dogovor zbog stabilnosti čitavog regina i dobrobiti građana, a ne zbog dobijanja datuma početka pregovora o pridruženju EU. "Zalažemo se za sveobuhvatno i dugoročno rešenje, a da bi do toga rešenja došli potrebno je uložiti mnogo truda, poštovati legitimne interese obe strane. Ne mogu da kažem da smo ni blizu ni daleko od dogovora, jer u svakom momentu se pogled na to gde se nalazimo menja", rekao je Dačić. 

Ističući da se zajednička konferencija za novinare održava upravo na njegovu inicijativu, kako dve strane ne bi imale različite verzije o današnjem razgovoru ili nešto krile od građana, Dačić je rekao da je u dosadašnjem dijalogu izgrađen takav odnos da se poštuju dogovori i da se rešavaju pitanja koja do sada niko nije ni pokušavao da reši. 

"Srbija ne želi da kupi vreme, ne želi da igra bilo kakve igre ni sa EU ni sa predstavnicima Prištine, mi vremena nemamo, ne zbog datuma, nego zbog toga što moramo da rešavamo probleme kako bi naš narod i država živeli kao sav normalan svet", poručio je Dačić. 

On je konstatovao da prvi put u istoriji rešavanja kosovskog problema učesnici u dijalogu nisu suočeni sa ultimatumima, već su podstaknuti da sami dođu do kompromisa, što, kako je primetio, nije lako jer ljudi na Balkanu nisu skloni kompromisima. 

Napredak u određenim pitanjima potvrdio je i Hašim Tači, koji, takođe, nije mogao da oceni da li su dve strane blizu ili daleko od rešenja. Tači je rekao da su razgovori bili konstruktivni i da se traži rešenje kojim bi sever Kosova bio "integrisan", a odnosi između Beograda i Prištine normalizovani.   

"Sastanak je vođen u konstruktivnom i pozitivnom duhu. Potvrđujem da smo postigli napredak u određenim pitanjima, ali ni ja ne mogu da potvrdim da smo blizu ili daleko od rešenja, ali barem idemo pravim putem, očekujem da na kraju dođemo do rešenja za normalizaciju situacije, pre svega u severnoj Mitrovici", rekao je Tači. On je dodao da su dve strane provele čitav vek u neprijateljstvu i sukobima, ali da se sada nada otvaranju novog poglavlja i da će budućnost karakterisati dobrosusedski odnosi.  Tači je konstatovao da je napredak koji postignut u poslednjih šest meseci dijaloga ranije bio nezamisliv.   

U današnjoj rundi dijaloga održano je nekoliko trilateralnih i bilateralnih sastanaka, mimo do sada ustanovljenih običaja. Neuobičajeno za ranije runde razgovora ovog je puta u Briselu najpre održana trilateralni sastanak srpskog i kosovskog premijera s Ketrin Ešton, da bi nakon dva sata usledili odvojeni razgovori, najpre Ešton - Tači, a zatim i Eštonove s Dačićem. 

Takođe mimo prakse u prethodnim susretima posle odvojenih susreta troje aktera bili su ponovo za stolom i ta faza sedme runde dijaloga trajala je nekoliko sati. Ranije večeras američki diplomata zadužen za Zapadni Balkan Filip Riker izjavio je da veruje da je moguće da u dijalogu Beograda i Prištine bude postignut dogovor, pod uslovom da "obe strane budu konstruktivne i usredsrede se na budućnost svojih naroda".   

"Verujem da je moguće pronaći rešenje", rekao je Riker novinarima nakon što je danas u Briselu imao odvojene susrete sa učesnicima dijaloga i funkcionerima Evropske unije.  Prethodno je sedma runda bila označena kao ključna, zbog čega se nametalo da će rezultirati rešenjem, ali su poslednjih dana, posebno nakon žive diplomatske aktivnosti najviših funkcionera Srbije, ali i poruka koje su Srbiji upućene iz najmoćnijih zemalja EU, i izjave i nadanja postale umerenije.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Sedma runda dijaloga Beograda i Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Mar.2013

BRISEL -..Predsednik vlade Srbije Ivica Dačić sastao se jutros u Briselu sa Filipom Rikerom, američkim diplomatom zaduženim za Zapadni Balkan, rečeno je Tanjugu iz briselskih diplomatskih izvora...Dačić je u Brisel doputovao zbog najnovije runde dijaloga sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Dačić i Tači u Briselu, sedmi put

Izvor: RTS, 20.Mar.2013

Tokom popodneva i večeri intenzivirani kontakti premijera Dačića i vicepremijera Vučića. Razlog: predstavnici Srbije nisu zadovoljni sadržajem papira koji je Ketrin Ešton predočila kao vrstu finalnog predloga, saznaje RTS. U toku trilateralni sastanak Dačića, Tačija i Eštonove koji može...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.