
Izvor: Politika, 07.Mar.2012, 19:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šešelju pripisane i odbačene optužbe
Lider SRS-a tereti se za udruženi zločinački poduhvat i za zločine protiv čovečnosti u Vukovaru, iako je haški sud to odbacio u predmetu protiv Šljivančanina i Radića, kaže Zoran Krasić
Vojislav Šešelj optužen je za progone na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, nehumana dela, ubistva, mučenja, okrutna postupanja, razaranja, deportacije i druga kršenja zakona i običaja ratovanja. Njegov pravni savetnik Zoran Krasić tvrdi da Šešelja tužilaštvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << tereti i za kvalifikacije koje su u drugim predmetima Haškog tribunala pravnosnažno odbačene.
„U delu optužnice koji se odnosi na slučaj ’Vukovar’, Šešelj se tereti za udruženi zločinački poduhvat i za zločine protiv čovečnosti, iako je sud to odbacio u predmetu protiv Veselina Šljivančanina i Miroslava Radića, jer su izjave svedoka ocenjene kao nepouzdane. Radić je oslobođen jer je utvrđeno da, iako je bio u Vukovaru na dan streljanja zarobljenika, nije mogao da zna da će ijedan njegov vojnik u tome učestvovati. Isti događaj stavlja se na teret Šešelju iako je on na dan zločina, 21. novembra 1991. godine bio u Banjaluci i nije mogao da zna šta se dešavalo u Vukovaru”, kaže Krasić za „Politiku”.
On ocenjuje da pravnosnažne presude tribunala očigledno ne obavezuju haško tužilaštvo i zaključuje da su upravo ranije odluke tog suda najbolji oslobađajući materijal za Šešelja.
Krasić podseća da je slična situacija i u delu optužnice koji se odnosi na događaje u Zvorniku, gde je ključni svedok svedočio o događajima iz marta 1990, govoreći da je to bilo u martu 1992. godine. Tačke optužnice koje je sud odbacio u drugim predmetima pripisuju se Šešelju i u delu optužbi za više mesta u Zapadnoj Slavoniji.
U optužnici protiv Šešelja se navodi da je on u junu 1990. godine osnovao stranku Srpske narodne obnove, koja je kasnije preimenovana u Srpski četnički pokret. U junu 1991. izabran je za poslanika Skupštine Republike Srbije. Na gotovo svakodnevnim mitinzima i tokom predizborne kampanje pozivao je na jedinstvo Srba i na rat protiv „istorijskih neprijatelja” Srbije, odnosno protiv stanovništva hrvatske, muslimanske i albanske nacionalnosti na teritoriji bivše Jugoslavije.
Od avgusta 1991. do septembra 1993, Šešelj je, delujući pojedinačno ili u dogovoru s drugim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata, planirao i podsticao zatvaranje muslimanskih, hrvatskih i drugih nesrpskih civila na teritoriji koju su srpske vlasti nazivale srpska autonomna oblast Slavonija, Baranja i zapadni Srem, u opštinama Zvornik, na širem području Sarajeva, u opštinama Mostar i Nevesinje u Bosni i Hercegovini, kao i u delovima Vojvodine u Srbiji. Progoni su, prema optužnici uključivali ubistva civila.
U optužnici se navodi da je Vojislav Šešelj učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu čija je svrha bila da se većina Hrvata, muslimana i drugih stanovnika nesrpske nacionalnosti silom trajno ukloni sa jedne trećine teritorije Republike Hrvatske i velikih delova Bosne i Hercegovine, kao i iz nekih delova Vojvodine, kako bi ta područja postala deo nove države pod dominacijom Srba.
Vojislav Šešelj je, navodi tužilaštvo, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu do septembra 1993, kad je došao u sukob sa Slobodanom Miloševićem. Ostali učesnici zločinačkog poduhvata bili su Slobodan Milošević, Veljko Kadijević, Blagoje Adžić, Ratko Mladić, Radmilo Bogdanović, Jovica Stanišić, Franko Simatović Frenki, Radovan Stojičić Badža, Milan Martić, Goran Hadžić, Milan Babić, Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Željko Ražnjatović Arkan i drugi.
Tužilaštvo navodi da je Šešelj zagovarao politiku ujedinjenja „svih srpskih zemalja” u homogenu srpsku državu i da je liniju Karlobag – Ogulin – Karlovac – Virovitica označio kao zapadnu granicu nove srpske države o kojoj je govorio kao o „velikoj Srbiji” i koja je uključivala Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i znatne delove Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
U nastavku procesa, Vojislav Šešelj izneće svoju završnu reč.
Dorotea Čarnić
objavljeno: 07.03.2012.