Izvor: Glas javnosti, 07.Okt.2008, 12:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U znaku grčke animacije
U Domu kulture Studentski grad večeras počinje peto po redu izdanje Evropskog festivala animiranog filma Balkanima 2008, a do 11. oktobra biće prikazano ukupno 210 filmova iz 30 zemalja.
U tročalnoj komisiji koja je birala filmove bili su angažovani Aleksandra Sekulić, urednica međunarodnog festivala novog filma i videa Alternative, Stevan Živkov, reditelj animiranih filmova, i Igor Toholj, filmski autor.
U oficijelnom žiriju koji će dodeliti nagrade radiće Janis >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << Vasilidis, istoričar i teoretičar filma iz Grčke, Ištvan Oroš, autor animiranih filmova i grafičar iz Mađarske, i Zoran Simjanović, poznati filmski kompozitor iz Srbije.
Prateći program Festivala biće bogat i reprezentativan. Posebnu pažnju festival
Balkanima posvetiće grčkoj kinematografiji i animaciji. U okviru programa Omaž grčkoj animaciji biće otvorena multimedijalna izložba „Animated Greece: Vatch Nonj! „, biće predstavljen European Animated Centre iz Grčke, DVD pod nazivom Animacija u Grčkoj 1945-2007, kao i knjiga Joanisa Vasilidisa „Istorija i estetika animiranog filma“. Planiran je i masterklas Nasosa Vakalisa, biće prikazano nekoliko dugometražnih animiranih filmova iz Grčke i održane radionice koje su proizvod saradnje srpskih i grčkih animatora „Animacija u školama i sirotištima“ i Jam session „Grafiti u Beoradu“.
PRATEĆI PROGRAM
Na ovogodišnjem festivalu predstaviće se četiri filmske škole i radionice Camera Enfants Admis iz Belgije, (dečja radionica), Animation NJorkshop in Viborg iz Danske, School /Studio SHAR iz Rusije, Bezalel Academu for Art & Design iz Izraela.
Izložba Ištvana Oroza animatora iz Mađarske otvara se u Maloj galeriji, a tokom Festivala u klubu Balkanime biće predstavljeni rezultati radionice za elektronski crtež i digitalnu grafiku „Crteži na struju“.
Specijalni gost Balkanime 08 biće Boris Šajtinac, koji će predstaviti svoj novi film „Ubica sa Monmartra“ i održati master klas. Balkanima ove godine obeležava 100 godina od nastanka prvog crtanog filma posebnim programskim iznenađenjima.















