Stres test prošle 92 evropske banke

Izvor: B92, 24.Jul.2010, 17:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stres test prošle 92 evropske banke

Brisel -- Evropski zvaničnici iz sektora finansija ocenili su da su rezultati stres-testova banaka potvrdili snagu finansijskih sistema njihovih zemalja.

Oni su odbacili kritike da su kriterijumi bili "suviše blagi", s obzirom na to da ih je uspešno prošlo 92 odsto banaka.

Komitet evropskih bankarskih supervizora (CEBS) je saopštio da je od 91 velike banke na stres-testu palo pet španskih regionalnih štedionica, državna nemačka banka "Hipo ril estejt" >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i grčka poljoprivredna ATE banka, koju kontroliše država.

Guverner Banke Francuske, Kristijan Noaje, izjavio je sinoć nakon što je objavljeno da četiri najveće banke u zemlji imaju dovoljno kapitala da prežive ekonomsku i dužničku krizu, da je "francuski bankarski sistem još jednom dokazao da je sposoban da se odupre krizi."

U Nemačkoj, gde test nije prošla samo jedna od 14 banaka - "Hipo ril estejt" - centralna "Bundesbank" i finansijski regulatorni organ "BaFin" su saopštili da se "bankarski sistem pokazao snažnim i otpornim".

Stres-test je sproveden u pokušaju da se investitori uvere u dobro stanje finansijskih institucija, nakon što je dužnička kriza izazvala pad vrednosti državnih obveznica Grčke, Španije i Portugala. Sedam banaka koje nisu prošle test imaju ukupan manjak kapitala od 3,4 milijarde evra, što je izazvalo zabrinutost da procena možda nije bila dovoljno stroga.

Evropska centralna banka (ECB) je saopštila da banke koje nisu prošle test treba da prikupe novi kapital ili zatraže državnu pomoć.

"Ova studija je važan korak u podršci stabilnosti bankarskih sektora Evropske unije i evrozone", navela je ECB.

Grčki ministar finansija Jorgos Papakonstantinu, čija je zemlja krajem prošle godine zapala u dužničku krizu, izjavio je da će poljoprivredna ATE banka, koja je u vlasništvu države a pala je na stres-testu, morati da predstavi plan za povećanje kapitala do kraja godine, kao i da će joj vlada u tome pomoći ako investitori ne budu hteli.

"Rezultati su pozitivni i pokazuju da grčki bankarski sistem može da radi čak i u mnogo gorim uslovima nego što su ovi sada", istakao je Papakonstantinu.

Španska ministarka finansija, Elena Salgado, izjavila je da "nije hitno" da pet tamošnjih štedionica, koje su pale na stres-testu, prikupe novi kapital. Italija je istovremeno ponudila da kupi obveznice od banaka kojima je potreban kapital, nakon što je banka "Monte dei Paski di Sijena" prošla test, ali sa rezervnim kapitalom od samo 235 miliona evra.

Zamenica generalnog direktora Banke Italije, Ana Marija Tarantola, izrazila je uverenje da će rezultati "okončati glasine i nesigurnosti na tržištu i stvoriti klimu poverenja".

Podpredsednik ECB-a Vitor Konstansio je stres-testove nazvao "strogima" i objasnio da oni nisu uzeli u obzir scenario bankrota države zato što "ne verujemo da će do takvog bankrota doći".

Sa druge strane, nekadašnji zvaničnik Banke Engleske Dejvid Blančflauer je izjavio kako kriterijumi pokazuju da je stres-test bio "relativno blag".

"Čudi me da scenariji koji su bili uključeni u stres-testove nisu bili posebno ozbiljni. Šta ako se dogodi nešto mnogo gore? Ostalo je previše otvorenih pitanja, a rezultati ne izgledaju previše uverljivo", istakao je taj britanski stručnjak za finansije.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.