Izvor: novanasarec.org.rs, 25.Dec.2016, 17:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
ŠEST NAGRADA JUGU SRBIJE I GRČKOJ
ŠEST NAGRADA JUGU SRBIJE I GRČKOJ
LESKOVAC-BEOGRAD
I ove godine leskovačka komora učestvovala na sajmu etno hrane i pića u Beogradu
Na 11. Sajmu etno hrane i pića, održanom u Beogradu od 23. do 26. novembra, sa juga Srbije i iz Grčke nagrađeno je šest proizvoda. Specijalno priznanje sajma u robnoj grupi med i proizvodi od meda dobila je Grško-sprska privredna komora Solun za proizvod „Med sa Svete Gore“. U robonoj grupi sokovi od voća i povrća, podgrupa sokovi od voća, specijalno priznanje dobilo je preduzeće „ASOP – Drama“ Grčka za proizvod „Grčki sok od nara.“ Specijalno priznanje „Etno hrane i pića – robna marka iz Srbije“ u roboj grupi proizvodi od mesa, podgrupa prerađevine od svinjskog mesa, dobilo je preduzeće „Roštilj-co“ iz Lebana za proizvod „Domaća sprža“. Diplomom u grupi „Jaka alkoholna pića“, podgrupa ostala alkoholna pića, nagrađeno je preduzeće „Jugprom“ Leskovac za proizvod „Rakina od kruške viljamove“. U robnoj grupi proizvodi od povrća, podrgupa ajvar, diplomu je dobilo poljoprivredno gazdinstvo Novice Gorčića iz Bratmilovca za proizvod „Leskovački domaći ajvar“. Diplomu je dobilo i poljoprivredno gazdinstvo Milana Petkovića iz Vlasotinca u robnoj grupi sokovi od voća i povrća, podrgupa sokovi od voća, za proizvod „Domaći sirup od maline“.
Beogradski sajam dodelio je zahvalnicu Regionalnoj privrednoj komori Leskovac (RPKL), za organizaciju i uščešće na sajmu.
Inače, na štandu RPKL na 130 kvadrata svoje proizvode prezentovalo je 27 suizlagača sa područja Jablaničkog i Pčinjskog okruga, kao i iz Grčke, iz regija pet privrednih komora, i privrednici okupljeni oko Grčko-srpske privredne komore Solun.
Sajam etno hrane i pića organizovano je posetilo 70 privrednika iz Grčke, koji su boravili na štandu RPKL. Privrednicima iz Grčke, na sastanku u Privrednoj komori Srbije, prezentovani su potencijali srpske privrede, a istog dana u prostorijama Beogradskog sajma održana je i prezentacija grčkih proizvoda i potencijala. Potpisan je i sporazum o saradnji između Grčko-srpske privredne komore Solun i Beogradskog sajma. Ovim sporazumom predviđeno je učešće grčkih privrednika na narednom Sajmu etno hrane i pića, kao i to da Grčko-srpska privredna komora bude počasni gost na narednom Sajmu etno hrane i pića. Privrednici iz Srbije će dobiti prostor na sajmu u Solunu, a privrednici iz Grčke prostor na Sajmu etno hrane i pića u Beogradu naredne godine.
Štand RKPL posetili su predstavnici Ministarstva privrede i zaštite životne sredine, koje je pokrovitelj manifestacije.
-Oni su obećali pomoć poljoprivrednim gazdinstvima i firmama sa juga Srbije pri sertifikaciji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Uverili su se u kvalitet najreprezentativnijih proizvoda sa područja Jablaničkog i Pčinjskog okruga i pohvalili učešće RPKL i način prezentovanja proizvoda, rekao je predsednik RPKL Goran Jović.
Jović je ocenio da naše područje može da obiluje sertifikovanim proizvodima, ali da je neophodna pomoć države pri sertifikaciji proizvoda jer je to jedan dug i zahtevan posao.
Na 11. Sajmu etno hrane i pića učestvovalo je više od 400 izlagača koji su na pojedinačnim ili grupnim štandovima ponudili više od 2.000 različitih tradicionalnih prehrambenih proizvoda, takozvanih nacionalnih specijaliteta.
Sajam etno hrane i pića je najreprezentativnija regionalna smotra proizvođača tradicionalnih proizvoda namenjenih tržištu.
Nastavak na novanasarec.org.rs...










