Otpisati dug - ili Grčku?

Izvor: B92, 26.Nov.2012, 16:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otpisati dug - ili Grčku?

U Briselu pokušavaju da se dogovore o pružanju nove tranše pomoći Grčkoj u vrednosti od 44 milijarde evra.

Grčka je počela sa sprovođenjem svih reformi koje su od nje tražili njeni partneri kako bi dobila barem deo nove tranše pomoći u vrednosti od 31,2 milijarde evra, koji su od proleća blokirani.

Zemlje evrozone treba da pronađu način kako da se smanji ogroman grčki dug koji preti da 2014. godine >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dostigne 190 odsto BDP-a te zemlje.

Kako navodi agencija Frans pres, MMF pritiska Centralnu evropsku banku da prihvati brisanje jednog dela grčkog duga, ali se ona, kao i Nemačka, koja daje najveći pojedinačni doprinos fondu EU za pomoć, tome oštro suprotstavlja.

Nemački član Direktorata ECB Jerg Asmusen upozorio je ministre da odluka mora biti doneta brzo. On je rekao da se nada da će evrogrupa doneti političku odluku o isplati sledeće tranše kredita Grčkoj, a rupa u finansiranju mora biti zatvorena doprinosom drugih zemalja evrozone.

Da bi to uspelo, „svi moraju da se pokrenu“, rekao je Asmusen. Prema njegovom mišljenju, ako sada ne bude doneta odluka u korist Grčke, biće dovedena u pitanje budućnost jedne zemlje evrozone.

"Ovog puta odgovornost nije na Grčkoj", rekao je Karsten Brzeski, analitičar francuske banke ING. Grčka je počela sa sprovođenjem svih reformi koje su od nje tražili njeni partneri kako bi dobila barem deo nove tranše pomoći u vrednosti od 31,2 milijarde evra, koji su od proleća blokirani.

Ministri finansija 17 zemalja članica evrozone pre nekoliko dana nisu uspeli da postignu sporazum kojim se otvara put za deblokiranje finansijske pomoći Grčkoj.
Pogledaj vesti o: Nova godina

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.