NS: Uhapšen špijun iz Makedonije

Izvor: B92, 08.Nov.2013, 12:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NS: Uhapšen "špijun" iz Makedonije

Novi Sad/Skoplje -- Novosadska policija sinoć je uhapsila 48-godišnjeg makedonskog državljanina osumničenog za špijunažu za kojim je bila raspisana Interpolova poternica u Skoplju.

Reč je o Zoranu Božinovskom iz Kumanova, inače novinaru, koji se u Makedoniji tereti za špijunažu, iznudu i zločinačko udruživanje.

Novosadska TV je javila da je on deo kriminalne grupe koja je pre par meseci raskrinkana u Makedoniji, kada su uhapšeni visoki zvaničnici vlade i zaposleni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u bezbednosnim službama, pod optužbom da su špijunirali za Grčku.

Viši sud u Novom Sadu odredio je danas ekstradicioni pritvor Božinovskom.

Makedonsko pravosuđe tereti Božinovskog za zločinačko udruživanje, špijunažu i ucenu iz Krivičnog zakonika Makedonije, rekla je danas Tanjugu portparolka Višeg suda u Svetlana Tomić Jokić.

Ona je precizirala da je sudija za prethodni postupak Višeg suda saslušao Božinovskog i da mu je odredio ekstradicioni pritvor u trajanju od 40 dana.

Tomić Jokić je navela i da je njegov advokat uložio žalbu i da će vanraspravno sudsko veće odlučivati o njoj.

Tomić Jokićeva je navela da je Makedonija u ovom slučaju dužna da u roku od 18 dana dostavi zamolnicu za izručenje Zorana Božinovskog, a nakon toga će vanraspravno veće odlučiti da li su ispunjeni uslovi za ekstradiciju. Osumnjičeni će, kako kaže, biti u pritvoru dok konačnu odluku ne donese Ministarstvo pravde Srbije.

Božinovski je, prema saznanjima Novosadske televizije, iznajmio dva stana u Novom Sadu, a uhapšen je u jednom od njih na Limanu. Prilikom pretresa, pronađeni su i oduzeti računarska oprema sa podacima, kao i novinska dokumentacija.

Makedonske vlasti očekuju da se u najkraćem roku završi postupak izručenja Zorana Božinovskog iz Kumanova, koga makedonsko pravosudje tereti za špjiunažu a kome je Viši sud u Novom Sadu danas odredio ekstradicioni pritvor, rekao je portparol makedonske policije Ivo Kotevski.

Portparolka policije Mileva Tomić potvrdila je vest o hapšenju i navela da on uhapšen juče oko 20 sati.

Makedonsko Ministarstvo unutrašnjih poslova dobilo je zvaničnu informaciju od srpskih vlasti da je novinar i vlasnik internet sajta "Burevesnik" Zoran Božinovski priveden u Novom Sadu i da mu je istražni sudija odredio do 30 dana ekstradicionog pritvora, preneli su danas mediji u Skoplju.

Božinovski je jedan od osumnjičenih čije je hapšenje najavljeno u policijskoj akciji makedonskog MUP-a "Špijun", koja je sprovedena polovinom septembra ove godine.

U toj akciji MUP Makedonije je protiv 20 osoba podneo krivične prijave za špijunažu, zločinačko udruživanje, zloupotrebu službenog položaja i ovlašćenja, ucena i pretnji, a najveći broj osumnjičenih je i uhapšen i od tada se nalazi u pritvoru u Makedoniji.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Uhapšen novinar špijun Ludi Milojko

Izvor: Radio 021, 08.Nov.2013

Novosadska policija uhapsila je sinoć novinara Zorana Božinovskog  (47) iz Kumanova za kojim je bila raspisana Interpolova poternica zbog špijunaže, iznude i zločinačkog udruživanja.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.