Izvor: B92, 16.Jul.2015, 13:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mudis: Izbegavaju poremećaj, rizik prisutan
Međunarodna kreditna agencija Mudis ocenila je da se usvajanjem novih mera štednje u Grčkoj izbegava "trenutni poremećaj" i izlazak zemlje iz evrozone.
Međutim, u oceni se navodi da je i dalje prisutan veliki rizik zbog toga što se mnogi u Grčkoj ne slažu sa uslovima za dobijanje novog paketa pomoći.
Grčki parlament usvojio je u noći između srede i četvrtka paket ekonomskih mera, koji je dogovoren sa ministrima finasija evrozone, kako bi Grčka dobila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << treći paket pomoći, odnosno 86 milijardi evra u naredne tri godine.
Mudis je, međutim, primetio da "sudeći po skorašnjim događajima i dubokim ekonomskim problemima, kao i socijalnom raslojavanju društva, veoma je nesigurno u kojoj meri grčka vlada ima kapacitet da dostigne dogovorene ciljeve i da ispoštuje uslove kreditora".
Dok Mudis upozorava na ove opasnosti po dogovor Grčke i evrozone, evropske berze pokazuju rast nakon što je grčki parlament izglasao zakon koji omogućava tražene uštede.
Indeks Stoxx 50 vodećih evropskih panija porastao je za 1,4 odsto rano jutros. Nemački DAX ; i francuski CAC-40 takođe su porasli za isti procenat. Grčka berza zatvorena je od kraja juna, a banke takođe.













