Izvor: B92, 06.Dec.2011, 13:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Milanović: Hrvatska nije Grčka
Zagreb -- Nova hrvatska vlada mora doneti nepopularne mere, posebno one koje se odnose na penzije i plate u javnom sektoru, smatra agencija za ocenu boniteta Fič.
Međutim, budući hrvatski premijer Zoran Milanović, poručuje da Hrvatska nije Grčka, ali da ima svoj probleme i dodaje da hrvatske finansije nisu u potpunom haosu.
Na papiru čini se da ekonomski program nove vlade ide u pravom smeru jer žele odrediti 'plafon' javnog duga na 60 posto BDP-a, a proračunski >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << manjak srezati sa šest na tri posto BDP-a", izjava je pomoćnika direktora Fiča Ratingsa Mišela Napolitana.
Agencija Ipsos Puls je za multimedijski izborni pool Večernjeg lista, Media servisa i Nove TV sprovela je istraživanje na 4047 ispitanika u kojem se pokazalo da polovina građana priželjkuje smanjenje plata u državnoj upravi i javnim sektoru, a dve trećine od Vlade očekuje smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi. Većina birača, njih 3/4, očekuje da nova Vlada pokrene stečajeve u preduzećima koja se nalaze u problemima te nisu u stanju isplaćivati plaće i duge obaveze. Očekuju i smanjenje kašnjenja plaćanja u privredi (71 posto), rast životnog standarda penzionera, rast plata u privatnom sektoru te značajno smanjenje nezaposlenosti.
Ipak, on je dodao da ne zna kako će nova vlada uticati na kreditni rejting Hrvatske.
„U idućoj se godini može očekivati pad privrede od 2 posto, a prete i finansijski rizici zbog dužničke krize u eurozoni, što negativno utiče na zaduživanje države i domaćih preduzeća na inostranimtržištima", navode analitičari Hipo Alpe Adria banke.
Zrinka Živković Matijević, direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Rajfajzen banke kaže da će ova vlada morati da se uhvati u koštac sa hitnim reformama i dodaje da ne očekuje neke pomake u privredi tokom sledeće godine.
"Uz prelivanje krize iz evrozone u smislu smanjenja priliva kapitala, biće veći troškovi zaduživanja, a ograničena je i spoljno trgovinska razmena zbog recesijskih pretnji evrozoni.” rekla je Živković Matijević.
Novi premijer ipak veruje da će spasiti kreditni rejting, ali poručuje da su zavisni od okruženja, jer sami za sebe ne mogu funkcionisati.
"Živimo iznad svojih mogućnosti, zadnje dve godine vlada je odbijala nešto da preduzmemo, bilo je više načina, ali nije bilo bolje” , rekao je Milanović.
Blumberg napominje da recesija u Hrvatskoj traje duže nego u drugim balkanskim državama te da je hrvatski kreditni rejting pre godinu dana snižen na BBB, jedan korak iznad 'smeća', zbog pogoršavanja fiskalne pozicije i otežanog pristupa spoljnim izvorima finansiranja.
Direktor istraživanja tržišta u razvoju Krlajevske banke Škotske, Tim Aš izjavio je za Blumberg da će tržišta u početku biti 'vesela' zbog pobede Kukuriku koalicije, ali je istakao da novi premijer treba brzo da reaguje kako bi uverio ulagače u ozbiljne namere.
RBS-ov analitičar smatra da bi Milanović trebao postići sporazum s MMF-om o finansiranju kojim bi se ojačao proračun i definisala restriktivna politika potrošnje.
Aš ističe da bi to 'dodatno podstaklo tržišta' i stvorilo preduslov za povoljnije refinansiranje dugova, ali i širi reformski zamah.
Međutim, Milanović poručuje da se ne bore za podršku kako bi pozvali MMF, jer to, kako kaže, može svako.
"Mi preuzimamo odgovornost za odluke, konsultacija će biti puno, ali na kraju dana nema alibija. Samo ćemo biti krivi za svoje probleme, ali i za svoje uspehe za kojima žudimo” , poručio je Milanović.
On je dodao da se u proračunu, koji mora biti gotov za 50 dana, mora verovati ministarki finansija i predsednici vlade da će dati realne bilanse.
Tvrdi kako neće ići u bolne rezove u kontekstu smanjenja mirovina ili otpuštanja.
"Borićemo se da penzije održimo na postojećem nivou, nehumano bi bilo kada bismo ih smanjili, otpuštanja neće biti, biće drugačiji pristup radu i dinamici. Na primer, na dva koja odu, doći će jedan. Mi ćemo u ovom kratkom razdoblju živeti na dug, ali on se mora smanjivati, bitno je da okrenemo taj trend” , rekao je Milanović.
Pogledaj vesti o: Grčka



















