Izvor: Blic, 20.Sep.2011, 22:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MMF predviđa rast grčkog duga u 2012.
Dug Grčke porašće sledeće godine na 189,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), saopštio je danas MMF, što je znatno iznad junske prognoze od 172 odsto BDP-a.
MMF nije obrazložio razloge zbog kojih je revidirao naviše prognozu, koja je deo novog izveštaja o globalnim fiskalnim nejednakostima, prenela je agencija AFP.
Fond predviđa da će dug biti smanjen na 187,9 odsto BDP-a u 2013. Za ovu godinu je prognoziran nivo od 165,6 odsto BDP-a.
MMF je takođe >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << revidirao naviše prognozu grčkog fiskalnog deficita za ovu godinu na osam odsto BDP-a, dok je za iduću godinu prognozirano smanjenje deficita na 6,9 odsto.
MMF je juče upozorio Grčku da pooštri mere štednje da bi joj bila odobrena međunarodna finansijska pomoć i da izbegne bankrot i turbulencije u evrozoni tokom sledećeg meseca. Fond je kritikovao Grčku da gubi vreme, kasni sa privatizacijom i dozvoljava da reforme uspore.
Stoga je Grčka danas na aukciji ostvarila 1,625 milijardi evra prodajom kratkoročnih obveznica, dok istovremeno održava hitne pregovore sa Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom o finansijskoj pomoći.
Međutim, rizik od širenja dužničke krize u evrozoni porastao je nakon jučerašnjeg sniženja kreditnog rejtinga Italije.
Zvanična Atina je na aukciji prodala državne obveznice sa rokom dospeća od tri meseca, pri čemu su investitori tražili prinose od 4,56 odsto, saopštila je danas grčka agencija za upravljanje dugovima PDMA, a prenela agencija AFP.
Prezaduženoj Grčkoj je hitno potrebna sledeća tranša pomoći od EU i MMF od osam milijardi evra, pre nego što u oktobru ostane bez sredstava za isplatu plata i penzija.
"Agencija 'Standard end Purs' je dolila ulje na vatru evropske dužničke krize snizivši sinoć kreditni rejting Italije za jedan stepen na ocenu A", izjavio je ekonomista firme "Gudbadi stokbrokers" Dermot O'Liri.
On je dodao da "budući da Grčka još nije postigla dogovor sa EU i MMF o isplati sledeće tranše pomoći, evropskim liderima svakako nije bio potreban još jedan destabilizujući faktor u vidu sniženja rejtinga Italije".
Povezane vesti: Grčka blizu dogovora o novoj tranši pomoći Vrednost evropskih akcija ponovo u padu Preti nam grčka kriza ako Vlada nastavi po starom EU uvodi sankcije vladama koje previše troše Venizelos predviđa "dramatične posledice" ako Grčka bankrotira












