Izvor: RTS, 05.Jul.2011, 09:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lagardova na čelu MMF-a
Kristin Lagard danas počinje petogodišnji mandat na čelu MMF-a. Izbegavanje bankrota Grčke i preraspodela prava glasanja u Fondu, najveći izazovi pred novom generalnom direktorkom. Tržišta u razvoju očekuju ostvarivanje većeg uticaja na rad MMF-a.
Dosadašnja francuska ministarka finansija Kristin Lagard danas počinje petogodišnji mandat kao generalna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda. Ona će se >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << odmah naći pod velikim pritiskom da izbegne bankrot Grčke, koji bi mogao da izazove međunarodnu krizu.
Među prvim stvarima koje će nova čelnica morati da obavi u MMF-u je imenovanje novog rukovodstva, koje bi trebalo da što vernije odražava globalni ekonomski uticaj, i sprovođenje već dogovorene preraspodele prava glasa u Fondu, kako bi tržišta u razvoju dobila veći uticaj, prenele su agencije.
Brzorastuće privrede Azije se nadaju da će dolaskom Kristin Lagard na čelo MMF-a obezbediti neka od ključnih mesta u toj organizaciji, oslanjajući se na njena obećanja da će tržištima u razvoju dati veći uticaj nego što su ga imali dosad.
Prethodnik Lagardove, Francuz Dominik Stros-Kan, u maju je podneo ostavku, nakon što je u Njujorku optužen za navodno seksualno zlostavljanje hotelske sobarice.
U međuvremenu tužba protiv Kana u Njujorku će izgleda propasti, pošto su tužioci rekli da sumnjaju da je sobarica lagala policiju i doveli u sumnju njen kredibilitet.









