Gruevski poziva Papadimosa na sastanak

Izvor: Blic, 25.Jan.2012, 14:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gruevski poziva Papadimosa na sastanak

Skoplje - Makedonski premijer Nikola Gruevski pozvao je grčkog kolegu Lukasa Papadimosa na što skoriji sastanak povodom dugogodišnjeg spora o imenu bivše jugoslovenske republike, javlja danas agencija Makfaks.

Gruevski je Papadimosa pozvao da u ime dobrosusedskih odnosa treba da dodje do njihovog sastanka, piše u pismu koje će potpredsednica makedonske vlade Teuta Arifi danas u Atini predati grčkom kolegi Teodorosu Pangalosu.

"U duhu izgradnje dobrosusedskih odnosa, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << obostrana potreba je održavanje direktnog dijaloga na najvišem nivou izmedju naše dve zemlje, a posebno u slučajevima kada postoje otvorena pitanja čije rešenje treba da bude od uzajamnog interesa", naveo je Gruevski.

Gruevski je izrazio spremnost da dodje u Atini ili da Papadimos dodje u Skoplje ili da se sastanu na nekom drugom mestu koje odgovara grčkom premijeru.

Makedonski premijer se založio za što skorije održavanje tog sastanka na kojem bi bilo reči o razvoju bilateralnih odnosa i evroatlantskih integracija Makedonije.

Gruevski je uveren da bi takav susret bio "jak podsticaj i pozitivan impuls" pregovorima o sporu koji se vodi pod pokroviteljstvom UN. Međunarodni sud u Hagu utvrdio je početkom decembra 2011. da je Grčka prekršila Privremeni sporazum sa Makedonijom protiveći se njenom ulasku u NATO, na samitu u Bukureštu 2008.

Tim sporazumom predvidjeno je da Makedonija promeni zastavu i da u medjunarodnim organizacijama u kojima je članica i Grčka, koristi ime Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Grčka je zauzvrat trebalo da ne stavlja veto i ne otežava prijem Makedonije u medjunarodne organizacije.

Makedonska vlada je pozdravila tu odluku kao "istorijsku", dok je grčko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da ta odluka nema nikakve veze sa 20-ogodišnjim sporom o imenu Makedonije i napominje da se spor mora rešiti pre ulaska Makedonije u NATO.

Povezane vesti: Gruevski pozvao Papadimosa da podrži EU napredak Makedonije Gruevski: Nećemo dozvoliti pritisak zbog imena Gruevski traži pomoć UN za rešenje spora sa Grčkom Makedonski premijer: Nismo prihvatili promenu imena, već referendum Gruevski i Papandreu o imenu Makedonija

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.