Izvor: Politika, 21.Feb.2015, 16:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grčkoj produžena pomoć još četiri meseca
Od našeg dopisnika
Atina–Vanredni sastanak Evrogrupe je počeo sa velikim zakašnjenjem i nastavljen uz protivljenja pojedinih članica, završen kompromisnim rešenjem koje je tek početak teškog puta daljeg usaglašavanja zahteva i sa jedne i sa druge strane.
Predsednik Evrogrupe Jerun Dijselblum je priznao da su to bili teški pregovori i da su završeni obavezivanjem Grčke da sprovede širok proces restruktuiranja ali i da na vreme ispunjava svoje obaveze prema >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kreditorima.
Atina do ponedeljka uveče mora da dostavi listu reformi koje namerava da sprovede u okviru četvoromesečnog programa finansiranja.Evrogrupa traži detalje:kako to vlada planira da uradi,kako će sprovesti borbu sa korupcijom ali i utajom poreza,kako reforme u javnoj administraciji.
Lista zahteva odnosi se na ekonomsku agendu vlade koja je već predstavljena u grčkom parlamentu i kojom je predviđeno donošenje niza zakona koji,praktično,ukidaju drastične mere koje je nametnula „trojka”.Oni predviđaju vraćanje na posao nezakonito otpuštenih,zabranu smanjenja plata i penzija,povećanje minimalca,nove regulative u sferi privatizacije koja se obustavlja…Evrogrupa,dakle, traži tačan spisak mera koje vlada predviđa kako bi se okončala humanitarna kriza koje je posledica višegodišnje recesije i mera stroge budžetske štednje na koje se Grčka obavezala u okviru postojećeg programa međunarodne finansijske pomoći .
Ako Evrogrupa plan reformi pozitivno oceni,otvoriće se put da se do kraja aprila izvrši revizija važećeg programa i učine potrebne korekcije.
U ovom momentu još nisu poznati detalji ali je jasno da će se najteža borba ponovo voditi oko toga šta Grčka može,a šta ne može da sprovede.Po svemu sudeći, Evrogrupa namerava da traži zamrzavanje pojedinih mera koje po njenoj proceni mogu da ugroze budžetsku stabilnost,na šta će premijer Cipras teško pristati.
Utoliko pre što je narodu obećao da postoje „crvene linije”,program od kojih se ne može odstupati.U znak podrške vladi,na ulicama Atine i Soluna sinoć su ponovo održani mitinzi ali je pristalica bilo manje nego ranije.Grci su istinski bili uplašeni da eventualni neuspeh u Briselu znači i njihov povratak na drahmu.
Nacrt sporazuma koji je usvojila Evrogrupa napravljen na sastanaku predsednice MMF-a Kristin Lagard, prvog čoveka Evrogrupe Jerona Dijselbluma i Evropskog komesara za finansije Pjera Moskovicija sa ministrima finansija Grčke i Nemačke,Janisom Varufakisom i Volfgangom Šojbleom. Po opštem mišljenju,to je bio način da se spreči ponovno nemačko „ne” koje je na prethodnom sastanku radne grupe,praktično,blokiralo svaki dogovor.
Šojble ni ovog puta nije odstupao od tvrde linije koju deli i većina Nemaca da Grčkoj, konačno, „treba pokaziti gde joj je mesto i naučiti je da plaća svoje dugove”,kako je napisao časopis „Bilt”.
Međutim kancelarka Angela Merkel koja je,između ostalog, i o grčkoj temi u Parizu razgovarala sa francuskim predsednikom Olandom,bila je mekša u stavu i poručila da treba nastaviti sa naporima da se postigne kompromis.Oland, koji je danas još jednom pokazao da Francuska čini sve da se smanji napetost u odnosima i nastave pregovori,istakao je da je Grčkoj mesto u evrozoni. Premijer Aleksis Cipras je bio precizan: „Stigao je momenat istorijske, političke odluke o budućnosti Evrope.Sa grčke strane je učinjeno sve kako bi se,uz poštovanje evropskih pravila ali i naših potreba, i demokratske volje grčkog naroda,došlo do obostrano prihvatljivog i korisnog rešenja”.
Jasmina Pavlović-Stamenić
objavljeno: 20.02.2015.








