Izvor: Advertiser-Serbia.com, 11.Avg.2025, 22:39
Grčka uvodi kazne od 750 do 5.000 evra za gledaoce piratske IPTV televizije
Grčka je objavila detalje novog zakona koji se bavi kršenjem intelektualne svojine, a obuhvata i krajnje korisnike piratskog sadržaja. Prema pravilima, kazne za pristup nezakonito dobijenom sadržaju, kao što su piratske IPTV usluge, počinju od 750 evra po prekršaju, sa minimumom od 5.000 evra za komercijalnu upotrebu. Za ponovljene prekršioce, kazne se udvostručuju na 1.500 evra i 10.000 evra.
Ministarka kulture zemlje, Lina Mendoni, ranije je najavila da će sistem kazni za >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << krajnje korisnike dopuniti postojeće mere za blokiranje piratskih veb stranica i usluga. Kazne će biti izrečene onima koji „neovlašćeno dobiju pristup audiovizuelnim medijima“ iz nezakonitih izvora, a iznos kazne zavisi od težine prekršaja. Pravila, objavljena u februaru, sada stupaju na snagu zajedno sa propisima o naplati kazni.
Istrage o kršenju zakona mogu se sprovoditi po službenoj dužnosti ili na osnovu pisane žalbe, navodi se u novim grčkim propisima. Novčane kazne mogu biti zasnovane i na informacijama dobijenim tokom krivičnog postupka protiv dobavljača piratskih usluga. Drugim rečima, ako jedan od operatera ilegalnih IPTV usluga bude „uhvaćen“, država će moći da kazni sve njihove gledaoce, o kojima se informacije prikupljaju.
Za najteže prekršaje zakona, koji uključuju prodaju, distribuciju ili slične komercijalne aktivnosti vezane za ilegalno dobijeni sadržaj, kazne počinju od 2.900 evra. Počinioci koji plate dvostruki iznos administrativne kazne koja im je izrečena mogu izbeći krivično gonjenje, ali nosioci prava i dalje mogu da ih tuže za odštetu. Oni za koje se dokaže da poseduju ilegalni softver ili hardver za dekodiranje audiovizuelnog sadržaja, koji im omogućava pristup sadržaju bez dozvole nosioca autorskih prava, takođe će biti kažnjeni.
Slična pravila, ali uz kazne za gledaoce koje mogu ići i do 5.000 evra, na snazi su, od ostalih država članica EU, samo još u Italiji.
Priredio: Sandro Vrbanus
Izvor: bug.hr
Image by Renate Köppel, Pixabay
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Pogledaj vesti o: Grčka
Nastavak na Advertiser-Serbia.com...












