Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Avg.2010, 12:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grčka kriza gora nego što se mislilo
ATINA -
Grčka privreda je u recesiji koja je teža nego što se očekivalo, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku u Atini, prema kojima je bruto nacionalni dohodak zemlje u drugom tromesečju ove godine opao za 1,5 odsto, posle pada od 0,8 procenata u prvom kvartalu.
Većina stručnjaka očekivala je pad od jedan odsto, pa najnoviji statistički podaci ukazuju da grčka privreda nizbrdo ide brže >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nego što se očekivalo, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Na to su, kako navodi Zavod za statistiku, uticale mere velike štednje koje je vlada bila primorana da donese.
Da bi dobila povoljne kredite od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske unije, grčka vlada je morala da smanji plate u javnom sektoru i penzije i da istovremeno poveća poreze i akcize.
"Stezanje kaiša" je uticalo na smanjenje domaće potrošnje, a to je ubrzalo pad bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Ekonomisti očekuju da se ubrzani pad BDP-a nastavi i u drugoj polovini godine, jer će građani sve više osećati mere štednje i sve manje trošiti.
MMF je prognozirao da će BDP Grčke tokom ove godine pasti za četiri odsto, ali deo posmatrača misli da bi taj pad mogao da bude i veći.
Grčka istovremeno beleži rekordno veliki porast nezaposlenosti, čija je stopa porasla sa 8,5 na 12 odsto u periodu od maja prošle do maja ove godine.
Sve to preti da dovede u pitanje plan vlade u Atini da smanji budžetski deficit sa 13,6 odsto BDP-a, koliko je iznosio prošle godine, na 8,1 odsto.
Posmatrači ocenjuju da grčka vlada za sada uspešno primenjuje mere štednje potrebne da bi se zemlja izvukla iz dugova, ali istovremeno upozoravaju da će te mere na snazi morati da budu još duže vreme i da ostaje da se vidi da li će vlada uspeti da ih sprovodi i sledeće godine, ili će se suočiti sa štrajkovima i socijalnim nemirima.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





