Grčka još bez vlade, u porastu strahovanja od izlaska iz evrozone

Izvor: Southeast European Times, 15.Maj.2012, 17:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grčka još bez vlade, u porastu strahovanja od izlaska iz evrozone

Predsednik Karolos Papuljas ne može da postigne sporazum o koaliciji, što navodi na pripreme za nove izbore.

14/05/2012

Endi Dabilis za Southeast European Times iz Atine -- 14.5.2012.

Grčki politički lideri sprečeni su u pokušajima da formiraju koalicionu vladu, nakon što izbori održani 6. maja, koji su doveli do pat pozicije, nisu doneli mandat nijednoj stranci. Razgovori u poslednjem trenutku, koje je vodio grčki predsednik Karolos Papouljas, nisu >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << doneli veliki napredak, uprkos insistiranju međunarodnih kreditora da bi krediti spasa mogli da budu ukinuti, a zemlja primorana da izađe iz evrozone.

Papuljas se sastao sa liderima tri stranke koje su odnele najviše glasova na izborima -- konzervativcima iz Nove demokratije, koji su pobedili sa 18,8% glasova, Koalicije radikalne levice SIRIZA, koja je iznenadila svojim drugim mestom, te socijalističkog PASOK-a, koji je na razočaravajućem trećem mestu.

Dok Nova demokratija i PASOK podržavaju mere štednje koje je tražila Trojka EU-IMF-ECB, kao uslov za dva paketa spasa u ukupnom iznosu od 239 milijardi evra, SIRIZA i četiri druge stranke koje su odnele dovoljno glasova da uđu u parlament im se protive.

„Oni traže saučesnike za štednju. Ne možemo da učestvujemo u tom kriminalu“, kaže lider SIRIZE Aleksis Cipras, 37.

Lider Nove demokratije Antonis Samaras izjavio je novinarima da će se razgovori o koaliciji nastaviti, dok je novi lider PASOK-a Evangelos Venizelos rekao da postoji „ograničeni optimizam“, ali da se stranka priprema za nove izbore.

Nemački zvaničnici, čija zemlja u velikoj meri finansira paket pomoći, davali su turobne izjave o ekonomskoj apokalipsi Grčke, ukoliko se ne formira nova vlada koja se zalaže za nova smanjenja plata i penzija, povećanje poreza i masovno otpuštanje radnika.

Izbori će biti održani 17. juna, ako Papuljas ne uspe da navede nesložne stranačke lidere da formiraju koaliciju. Dodatno povećavajući pritisak, Trojka je zadržala milijardu evra iz tranše od 5,2 milijarde evra za Grčku, a novac je otišao na namenski račun za isplate bankama i investitorima.

Haralambos Cardanidis, koji je na čelu atinskog Instituta za međunarodne ekonomske odnose, rekao je da je Cipras možda promenio dinamiku. „On želi da se dogovori nova filozofija“, rekao je on za SETimes. „EU želi malo da olakša štednju.“

On je rekao da su sukobi između EU i grčkih stranaka koje su protiv štednje zabrinjavajuća. Ako više ne bude kredita i Grčka napusti evrozonu, oslabljeni bankarski sektor mogao bi da se uruši.

Izgledalo je da će se zastoj nastaviti, a politički lideri zemlje iznosili su različita mišljenja oko toga šta znače izborni rezultati. Cipras, bivši lider Komunističke omladine, rekao je da su oni pokazali žestoko protivljenje štednji -- mada je oko 77% Grka reklo da i dalje žele da ostanu u evrozoni -- dok su Samaras i Venizelos ukazali da rezultati pokazuju kontradiktoran proevropski stav, koji je protiv štednje.

„Grčki narod nije samo uputio poruku, on je izdao nalog da se promeni politika, ali da se ostane u Evropi“, rekao je Samaras.

Jorgos Cogopulos, istraživač u Helenskoj fondaciji za evropsku i spoljnu politiku u Atini, rekao je da je zabrinjavajuće što se stvari ne kreću. „Kao da je nemoguće formirati vladu“, rekao je on za SETimes.

On je dodao da je izborima, s obzirom da je 68% Grka glasalo protiv štednje, upućena poruka Trojci. „O tom problemu ne može ponovo da se pregovara u meri u kojoj bi političari želeli“, rekao je on.

Mere štednje, sprovedene pre dve godine, podstakle su proteste, štrajkove i nerede, koji su doveli do smene prethodne vlade na čelu sa bivšim liderom PASOK-a Jorgosem Papandreuom, koji je podneo ostavku pre šest meseci.

Cogopulos je rekao da Grci smatraju da su Nova demokratija i PASOK, koji su se smenjivali na vlasti 38 godina, odgovorni za krizu zbog stavljanja na državni platni spisak stotina hiljada nepotrebnih službenika, u zamenu za glasove.

„Ono gde bi EU mogla da izvrši dodatni pritisak je sprovođenje veće štednje -- ali ovo društvo je izmoreno, tako da možete da zamislite šta bi moglo da se desi“, rekao je on.

Grčka uznemirava EU i izaziva strahovanja na svetskim tržištima. „Ovo je propast dvostranačkog sistema; Grčka stvara novi politički sistem“, rekao je Marios Evriveavis, asistent za međunarodne odnose na Univerzitetu Panteion u Atini, u izjavi za SETimes.

„Trojka shvata da je narod rekao svoje i novi događaji su suprotni njihovim preporukama. Oni ne mogu da podnesu da Grčka bude izgurana. Puno je zastrašivanja.“

Radnička klasa u Grčkoj zbunjeno posmatra.

Frizerka Eleni Dimaki, 44, rekla je da je njen biznis u lošem stanju. „Žene ne dolaze u toj meri da prave frizure. To je luksuz“, rekla je ona za SETimes. „Plaši me ideja o bankrotstvu zemlje, ali ne znam šta bi se desilo da se vratimo na drahmu. Političari i dalje igraju igre.“

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.