
Izvor: Southeast European Times, 29.Dec.2014, 17:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grčka i Kipar rešeni da osujete regrutere i švercere oružja iz IDIL-a
Nedavno hapšenje osam osumnjičenih osoba pokazuje da ekstremistički borci i snabdevači municijom koriste Grčku i Kipar kao prolaz ka Siriji.
29/12/2014
Endi Dabilis za Southeast European Times iz Atine -- 29.12.2014.
Grčka policija istražuje da li kriminalne bande krijumčare oružje iz Albanije preko Grčke za Islamsku državu Iraka i Levanta (IDIL) u Siriji, dok kiparske vlasti pokušavaju da spreče potencijalne džihad ratnike da prelaze preko >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << te zemlje kako bi se kasnije pridružili teroristima, kažu zvaničnici.
Dok vlasti rade na osmišljavanju strategije za izlaženje na kraj sa ovom pretnjom, sve je više zabrinutosti da su Grčka i Kipar postali ključne tranzitne tačke za slanje oružja i regruta IDIL-u.
Istraga je počela nakon hapšenja osam osoba osumnjičenih za krijumčarenje oružja u blizini Drača na albanskoj obali, a izveštaji u albanskim medijima ukazuju da se Grčka nalazi na putanji krijumčarenja oružja namenjenog Siriji.
Osam osumnjičenih, starosti od 18 do 44 godine, uhapšeno je nakon što je albanska policija pretresla skrovište u gradu Šijak.
Policija je zaplenila veliku zalihu oružja, uključujući šest poluautomatskih pušaka kalašnjikov, poluautomatski pištolj škorpion, šest pištolja, pet ručnih granata, dve puške i 12.000 komada municije.
„Definitivno prošvercovano oružje sa Balkana odlazi na Bliski istok i u Severnu Afriku džihad ratnicima, pored ostalih. To se uglavnom obavlja komercijalnim vozilima koja pripadaju fiktivnim kompanijama i raznim posrednicima“, rekao je Janis Mikaletos, ekspert za pitanja terorizma u atinskom Institutu za bezbednosne i odbrambene analize, u izjavi za SETimes.
Jedan osumnjičeni član lanca, kog je policija identifikovala kao Kljirima X, osuđen je u Grčkoj za oružanu pljačku. Policija sumnja da je on ključni član grupe.
Eksperti kažu da Grčka već daje sve od sebe da zaštiti svoje pogranične i morske puteve za koje se sumnja da služe kao kanali za snabdevanje IDIL-a oružjem i regrutima. Zemlja takođe pokušava da izađe na kraj sa talasima ilegalnih imigranata, od kojih su mnogi izbeglice iz Sirije, Iraka i Avganistana.
Prisutan je ozbiljan problem vezan za zaštitu grčkih morskih i kopnenih granica od protoka ilegalnih imigranata, jer ne postoji dovoljna razmena informacija između zemalja članica EU, kaže Džon Nomikos, specijalista za pitanja terorizma školovan u Americi i direktor Istraživačkog instituta za evropske i američke studije (RIEAS) u Atini.
„Odvraćanje ilegalnog imigranta od pretvaranja u spavača, dobijanja lažnog pasoša EU i nesmetanog putovanja (preko Šengenske oblasti) u drugu zemlju EU izazov je za grčki zakon i agencije za sprovođenje zakona“, rekao je Nomikos za SETimes.
Nomikos dodaje da grčka policija i balkanske policije treba da se pozabave transnacionalnim grupama organizovanog kriminala koje prikupljaju sredstva za podršku terorističkim mrežama i transfer municije IDIL-u.
„Grčka policija i obaveštajna zajednica treba da budu u pripravnosti i da unapređuju razmenu informacija sa prijateljskim susednim državama poput Srbije, Bugarske i Rumunije kako bi se suprotstavili radikalizaciji i ekstremizmu na svom tlu“, rekao je on.
Mikaletos se slaže.
„Potrebna je tehnološka modernizacija sistema zaštite na tačkama ulaska u Grčku, kao i više obuke za službenike kako bi mogli da prate takve vrste krijumčarenja. Takođe, međunarodna saradnja igra veliku ulogu i trebalo bi je dodatno pojačati.“
Kiparski zvaničnici izražavaju zabrinutost da potencijalni džihadisti koriste to ostrvo kako bi došli do IDIL-a i pridružili se njegovim nastojanjima. .
Libanski zvaničnici upozorili su nakon razgovora sa članom Evropskog parlamenta sa Kipra Janisom Kasulidesom da bi ostrvo moglo da bude upotrebljeno „kao evropska zemlja iz koje se strani ratnici prebacuju iz Evrope ka Bliskom istoku“, ali i obrnuto.
Kipar se nalazi oko 160 kilometara istočno od Sirije.
Kiparski bezbednosni zvaničnik kaže da je Kipar pojačao provere širom linije podele na tom ostrvu kako bi sprečio Evropljane da prolaze tuda na putu ka Siriji.
Nema razloga za brigu, kaže Stavros Karkalecis, šef Helenskog centra za evropske i međunarodne analize u Atini, koji je i predsedavajući Odbrambeno-bezbednosnog odeljenja stranke Narodni savez.
„Ne možemo sprečiti džihadiste iz Francuske i drugih zemalja. Lako je proći kroz Kipar. Britanci koriste svoje baze ovde da bi bombardovali IDIL i time Kipar postaje meta“, izjavio je on za SETimes.
Koje korake, po vašem mišljenju, treba preduzeti da bi se sprečilo da ratnici i novac dolaze do IDIL-a? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare.
Pogledaj vesti o: Sirija
Nastavak na Southeast European Times...