
Izvor: Politika, 17.Maj.2012, 23:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grčka dobila vladu do novih izbora
Lider Sirize poručio da način na koji Evropa želi da sprovede reforme vode Grčku „direktno u pakao”
Od našeg dopisnika
Atina – Bez prava da donosi ikakve političke odluke, grčka tehnička vlada na čijem je čelu sudija Panajotis Pikramenos položila je juče zakletvu kako bi zemlju vodila do izbora 17. juna.
Svoju prvu sednicu održao je i novi grčki parlament koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << će imati najkraći mandat u istoriju zemlje – samo dva dana – do objavljivanja njegovog raspuštanja u subotu i raspisivanja novih izbora.
Kabinet ministara koji je pred predsednikom Karolosom Papuljasom i arhiepiskopom Jeronimusom položio zakletvu sastavljen je od 16 ministara izabranih između sudija, univerzitetskih profesora, bivših ministara i diplomata.
Time je završena dvonedeljna agonija posle izbora 6. maja i četiri neuspešna pokušaja da se sastavi koaliciona vlada.
Politička nestabilnost, gotovo prazna državna kasa i sve češće pominjanje mogućnosti da Grčka izađe iz zone evra brinu međunarodne kreditore koji treba da obezbede novac neophodan za funkcionisanje zemlje.
Upitan da li je zabrinut zbog perspektive grčkog izlaska iz evrozone, predsednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi samo je rekao „Nemam komentar“.
Bankari istovremeno pokušavaju da stišaju strahove posle upozorenja šefa države koji je rekao da politički haos može da izazove opštu paniku i povlačenje depozita štednje. Grci su poslednjih dana povukli oko 700 miliona evra iz banaka, iako nema znakova opšte panike na koju upozorava predsednik Papuljas.
Uprkos tome, ECB – koja je uz EU i MMF član trojke međunarodnih kreditora – saopštila je da je obustavila tekuće operacije sa nekim grčkim bankama jer je njihov kapital ozbiljno osiromašen.
U takvim okolnostima nije neobično da je premijer Pikramenos, zahvaljujući predsedniku Papuljasu na prelaznom mandatu, ponovio šalu za koju kaže da je pročitao u novinama: da se njegovo ime na engleskom prevodi kao „žalostan“ – što ga čini pravom ličnošću da bude poslednji premijer jedne političke ere.
U privremenoj vladi, u kojoj su i dve žene, mesto šefa diplomatije pripalo je Petrosu Molivijatisu koji je na ovoj funkciji bio 2004. za vreme mandata Nove demokratije. Resor finansija i ekonomike vodiće ekonomista Jorgos Zanijas, jedan od ključnih učesnika u pregovorima oko vraćanja grčkog duga.
Odlazeći premijer Lukas Papadimos, koji je takođe bio prelazno i kompromisno rešenje, upozorio je da bi odbacivanje sporazuma sa poveriocima i nepoštovanje ugovornih odredbi značilo izlazak Grčke iz evrozone.
U otvorenom pismu sunarodnicima on podseća da je zadatak njegove vlade bio da spreči bankrot, da obezbedi drugu tranšu kredita od 130 milijardi evra i da kompletira sporazum sa privatnim poveriocima oko otpisivanja dela grčkog duga.
„Narod je podneo velike žrtve i nije čudo što se na izborima okrenuo manjim partijama i što je glasao protiv mera štednje“, rekao je Papadimos i podsetio da je, da bi se reforme sprovele i da bi Grčka mogla dalje, neophodna saradnja partija, da su opasni svi jednostrani potezi prema poveriocima jer krajnji rezultat može biti katastrofalan, može dovesti do izlaska Grčke iz evrozone ali i EU.
Antonis Samaras, lider konzervativne Nove demokratije koji je na majskim izborima dobio najviše glasova, upozorava da je neophodno sprečiti anarhiju i da se plaši onih koji žele da pokidaju veze sa Evropom.
Po njegovom mišljenju, treba odabrati srednje rešenje po kome će Grčka ostati u evrozoni, s tim što će sporazumi sa evropskim poveriocima biti revidirani u pravcu većih ulaganja za obnovu privrede.
Prema najnovijim anketama, koalicija radikalne levice Siriza, koja je bila druga i koja se protivi merama štednje, na novim izborima bi mogla da izbije na prvo mesto.
Lider Sirize Aleksis Cipras je u intervjuu Si-E-Enu poručio da mere štednje i način na koji Evropa želi da sprovede reforme vode Grčku „direktno u pakao”.
„Mi ne želimo da se Evropa nađe u katastrofalnom položaju i zato poručujemo da smo za promene, za reforme, ali na mnogo pravičniji način nego do sada. Ili smo svi na putu za pakao.“
Pozicija zadržavanja evra i ozbiljnog preispitivanja sporazuma sa kreditorima brine evropske lidere koji upozoravaju da će se, u slučaju neizvršavanja preuzetih obaveza, kreditori povući prepuštajući Grčku bankrotu i brzom izbacivanju iz zone evra.
Jasmina Pavlović-Stamenić
objavljeno: 18.05.2012.