
Izvor: Southeast European Times, 04.Nov.2014, 16:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grci teže stabilnosti uoči predsedničkih izbora
Eksperti upozoravaju da tekuća politička borba može da obori vladu i ugrozi ekonomski oporavak Grčke.
04/11/2014
Endi Dabilis za Southeast European Times iz Atine -- 4.11.2014.
Destruktivne političke borbe između vladajuće koalicije i opozicije u Grčkoj prete da poremete predsedničke izbore u februaru, dovedu do vanrednih parlamentarnih izbora i širokog zaokreta u pogledu političke >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << moći, što bi moglo da ugrozi ekonomski oporavak.
Premijer Antonis Samaras i njegov koalicioni partner PASOK imaju tanku većinu u parlamentu sa 155 glasova. Biće im potrebno 180 glasova da bi njihov još neimenovani kandidat za predsednika zamenio predsednika Karolosa Papuljasa, čiji mandat ističe sledeće godine.
U pokušaju da blokira izbor predsednika, sve jača opoziciona Koalicija radikalne levice (SIRIZA) ulazi u saveze sa strankama koje se protive merama štednje koje je uvela Samarasova vlada.
Gnevne razmene između vladajuće koalicije i koalicije SIRIZA usledile su u trenutku kada trojka EU-MMF-ECB traži da vlada zaključi oko 700 nedovršenih reformi.
Održavanje stabilne vlade i izbegavanje širokih zaokreta u političkoj moći je od kritičnog značaja za Grčku, kaže Antonis Klapsis, šef istraživanja Instituta za demokratiju Konstantinos Karamanlis u Atini.
„Ustavom je propisana kvalifikovana većina za izbore kako bi se opozicija sprečila da vodi zemlju u vanredne izbore. To je nešto što svi treba da imaju na umu pre donošenja konačnih odluka“, rekao je Klapsis za SETimes.
Ali, Klapsis takođe kaže da SIRIZA očigledno želi opšte izbore po svaku cenu.
„Ako zemlja bude uvučena u izbore zbog opozicije, najviše zbog insistiranja stranke SIRIZA da se odbije svaki predsednički kandidat, onda bi mogli da budu ugroženi svi veliki uspesi iz proteklih godina zasnovani na odricanjima grčkog naroda“, rekao je Klapsis.
Vlasti su tradicionalno pokušavale da pronađu neutralnog predsedničkog kandidata koji odgovara svim stranama, ali ovaj put su suočene sa popularnim protivkandidatom koji vodi u anketama između 6 i 11 odsto i koji obećava da će preokrenuti kurs štednje ako bude izabran.
Nedavno urađene ankete pokazuju da bi Grci više voleli da oni biraju predsednika i kažu da to ne treba ostaviti parlamentu.
Analiza trojke govori da je zabrinuta da će SIRIZA odustati od dva plana ekonomskog spasa, iako stranka nije još rekla kako će voditi zemlju kada dođe na vlast.
U međuvremenu, lider PASOK-a Evangelos Venizelos, koji je postao potpredsednik vlade i ministar inostranih poslova nakon što je pristao da podrži mere štednje, rekao je poslanicima svoje stranke da se priprema za pad vlade.
„Moramo biti spremni za mogućnost da napredak zemlje bude zaustavljen kako bi se mogli održati vanredni izbori i da ćemo morati da se suprotstavimo populističkom i neodgovornom napadu“, rekao je Venizelos.
Uprkos tom napadu koalicije SIRIZA -- stranke za koju je Venizelos ranije rekao da nikada sa njom neće sarađivati -- sada kaže da bi razmotrio ulazak u koaliciju ako levica pobedi na sledećim parlamentarnim izborima.
Imidž predsednika kao simbola nacionalnog jedinstva biće učvršćen ako se izbori udalje od stranačke politike, kaže Stan Draenos, istoričar i politički analitičar iz Atine.
„To je teško učiniti s obzirom na stranačku tradiciju širom političkog spektra vođenu mentalitetom 'pobednik sve dobija'“, rekao je Draenos za SETimes.
Draenos je takođe rekao da je stranačka politika upravo razlog zbog kojeg se mnogi zalažu za direktan izbor predsednika.
Našavši se između zahteva trojke i potrebe da dopre do frustriranih birača, Samaras je dao obećanje da će poništiti neka povećanja poreza, smanjenja plata i penzija i otpuštanja radnika zbog kojih je desetkovana podrška njegovoj stranci.
U pokušaju da osujeti SIRIZA, vladajuća koalicija takođe razmišlja da li da imenuje lidera Demokratske levice (DIMAR) Fotisa Kuvelisa za predsedničkog kandidata.
Kuvelis je bio u vladi dok se prošle godine nije povukao zbog spora oko otpuštanja javnih radnika.
Ali, nedavne ankete pokazale su da podrška Kuvelisovoj stranci iznosi oko 0,5 odsto.
Vladina nastojanja su dodatno otežana s obzirom da tužilac ispituje tvrdnje koje su izneli poslanici SIRIZA da je vlada prikupila novac da podmiti poslanike da podrže predsedničkog kandidata koalicije.
Samaras je smatrao da je neophodno da se obrati javnosti komentarom u Katimeriniju.
„Grčka napreduje. Nema povratka. Niko to ne želi, niko to ne može da izdrži. I nećemo to dozvoliti. Zemlja mora da izabere novog predsednika kroz parlament i ubrza povratak rastu“, rekao je on.
Da li parlament treba da izabere predsednika Grčke? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare..
Pogledaj vesti o: Predsednički izbori
Nastavak na Southeast European Times...