GRČKA EPICENTAR ZEMLJOTRESA! Novi potresi ne čude - na Mediteranu jednom zabeležen RAZORNE JAČINE od 8,3 Rihtera

Izvor: SrbijaDanas.com, 17.Jan.2021, 20:01

GRČKA EPICENTAR ZEMLJOTRESA! Novi potresi ne čude - na Mediteranu jednom zabeležen RAZORNE JAČINE od 8,3 Rihtera

"Krivac" je zapravo geografski položaj

Kako se teritorija Grčke nalazi u vrlo nezgodnoj tektonskoj zoni, to su zemljotresi na teritoriji zemlje česta pojava. U nekim delovima Grčke se češće javljaju, u nekima ređe, ali je sigurno da su Grci i ljudi koji žive u toj zemlji, manje-više na potrese navikli.

Što se tiče ostrva, jedno od njih, koje je naročito podložno zemljotresima svakako >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << je i Krit.

Inače se zemlja nalazi na području, na kome se dodiruju tri tekstonske ploče i Evroazijska, Afrička i tektonska ploča na području Anadolije. Ne treba zaboraviti ni Egejsku ploču, na kojoj se nalazi određeni deo južne Grčke.

Ovo će vam potvrditi svaki stanovnik najvećeg ostrva u Grčkoj.

S obzirom na to da južno od Krita dolazi do pojave takozvanog rascepa ili raseda između tektonskih ploča, to se upravo ta pojava i smatra glavnim "krivcem" za tako čestu pojavu zemljotresa na ovom grčkom ostrvu.

Da bi se bolje razumelo zbog čega je to tako, trebalo bi napomenuti da južno od ovog ostrva afrička tektonska ploča brzinom od 4 centimetra na godišnjem nivou tone ispod egejske ploče. Upravo zato dolazi s vremena na vreme do podrhtavanja tla.

Najrazorniji zemljotres na najvećem grčkom ostrvu

Područje Istočnog Mediterana je 365. godine zahvatio zemljotres, za koji je procenjeno da je bio jačine između 8,3 i 8,7 stepeni Rihterove skale. Ujedno je to i najjači zabeleženi zemljotres na području celog Mediterana. Epicentar zemljotresa je bio u neposrednoj blizini zapadne obale ostrva Krit.

Kako se posle toga javio i cunami, to je šteta bila neverovatno velika, a broj žrtava se procenjuje na desetine hiljada ne samo u Grčkoj, nego i na području Male Azije, zatim Egipta i Libije.

Cunami je stigao do 3 kilometra u unutrašnjost ostrva, a smatra se da je dostizao visinu od čak 9 do 12 metara.

Na svu sreću, stručnjaci procenjuju da tako jak zemljotres može da se javi na otprilike svakih 5.000 godina.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.