Izvor: Glas javnosti, Beta, 20.Feb.2010, 07:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
File: Sada rešite spor o imenu Makedonija
SKOPLJE - Komesar EU za proširenje Štefan File poručio je juče u Skoplju makedonskim vlastima da je sada trenutak za rešavanje spora o imenu sa Grčkom.
"Napredak zemlje i proces pristupanja EU znači da sada postoji jedinstvena mogućnost i prilika da se nađe rešenje, i tu priliku treba iskoristiti", poručio je File u govoru u makedonskom Sobranju pred članovima Mešovitog parlamentarnog komiteta Makedonije i EU.
On je dodao da Makedonija i >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << Grčka sada imaju potpunu podršku za prevazilaženje spora i istakao da "EU zasada nema rezervni plan ukoliko pregovori o imenu ne budu uspešni". Makedonski premijer Nikola Gruevski istakao je da Makedonija ostaje posvećena pronalaženju rešenja za prevazilaženje problema s imenom, i napomenuo da će s tim u vezi Makedoniju 23. i 24. februara posetiti i posrednik UN u sporu Skoplja i Atine Metju Nimic.
Gruevski je demantovao da je na sastanku sa evropskim parlamentarcima izneo konkretan predlog o rešavanju spora o imenu. On nije hteo da kaže šta im je, u stvari, izjavio u vezi sa rešavanjem tog spora.
Makedonija i Grčka su u dugogodišnjem sporu - Atina ne priznaje Makedoniju pod ustavnim imenom zbog istoimenog regiona na severu Grčke.
















