
Izvor: Politika, 20.Avg.2011, 23:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otvoren festival glumaca
Pored domaćih glumaca u Nišu i Daglas Henšel, jedan od protagonista filma „Kako su me ukrali Nemci”
Niš – Sinoć je, na veličanstvenoj svečanosti, otvoren 46. po redu Festival glumačkih ostvarenja u Nišu, smotra poznatija kao niški Filmski susreti. Gradonačelnik Miloš Simonović simbolično je uručio ključeve grada predsednici festivalskog žirija Ljiljani Stjepanović (u žiriju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su još i Andrej Šepetkovski i Sonja Kolačarić), pa su tako grad preuzeli glumci, koji će sve do pred kraj naredne sedmice biti domaćini ljubiteljima filma i brojnim gostima.
Prve festivalske večeri u zvaničnom programu prikazana su dva filma –„Miris kiše na Balkanu” Ljubiše Samardžića i „Zduhač, znači avantura” Milorada Milinkovića.
Na Letnjoj pozornici, pred sugrađanima iz mladosti i, kako je sam rekao, uvek i svugde Nišlija, Ljubiša Samardžić, bard srpske glume, sinoć je obeležio 50 godina umetničkog rada, dok je Nedi Arnerić uručena nagrada „Pavle Vuisić” za prošlu godinu.
Festival je nezvanično počeo još u petak po podne ali i juče, u ranim prepodnevnim satima, po tradiciji, okupljanjem glumaca. Kako je za „Politiku” rekao Srđan Savić, direktor festivala, na Letnjoj pozornici u Gradskog tvrđavi Nišlijama će se pokloniti preko 90 glumaca.
–Osim glumaca protagonista filmova u zvaničnom festivalskom programu u Nišu će tokom narednih dana boraviti u na desetine režisera, scenarista i scenografa, saradnici na projektima koji su u konkurenciji za nagrade, ali i onih koji se trenutno snimaju.
Dejan Dabić, član Direkcije festivala otkrio je i malu tajnu:
– Pored naših glumica i glumaca sa nama će ovih dana biti i umetnik iz Engleske Daglas Henšel, jedan od glavnih protagonista filma koji će prvi put prikazan u Nišu, „Kako su me ukrali Nemci'”.
Umetnički direktor Dragan Vujić Vujke prezadovoljan je odzivom koleginica i kolega:
– Iako je leto i sezona godišnjih odmora, svi glumci su ili već u Nišu, ili stižu danas i narednih dana. Ovo je naš grad, ovo je naš festival i ovde mi glumci sa našim domaćinima Nišlijama dišemo jednim plućima, govorimo jednim jezikom i najbolje se razumemo.
Predsednik Saveta Filmskih susreta Igor Novaković posebno je istakao:
– Festival glumačkih ostvarenja je, definitivno, najznačajnija manifestacija kulture u našoj zemlji. Ova smotra sedme umetnosti najviše i košta: od 22 miliona dinara, koliko je planirano da se uloži, grad Niš je obezbedio 14, milion dinara je izdvojilo Ministarstvo kulture Srbije, što nije dovoljno, ali verujemo da će narednih dana izdvajati više. Ostalo su darovali sponzori.
Večeras, druge festivalske večeri na programu su dva filma – „Beli, beli svet” Olega Novkovića i „Beli lavovi” Lazara Ristovskog.
--------------------------------------------------------------
Ristovski vraća Nišlije u bioskope?
Nezvanično smo saznali da je juče postignut značajan i vredan dogovor između rukovodstva grada Niša, sa gradonačelnikom Milošem Simonovićem na čelu, i poznatog glumca i reditelja Lazara Ristovskog.
Tim dogovorom, koji će biti realizovan odmah posle Filmskih susreta, Ristovski će na narednih nekoliko godina preuzeti brigu i obavezu da aktivira i obnovi rad Gradskog javnog preduzeća za prikazivanje filmova „Niš film”, koje već nekoliko godina ne funkcioniše. To znači da bi grad Niš, koji trenutno nema ni jedan konačno opet dobio bioskope, pa bi tako Nišlije, posle nekoliko godina pauze, opet mogle u bioskopske dvorane.
U sklopu ovog niškog gradskog preduzeća su bioskop „Vilin grad”, Letnja pozornica u Gradskog tvrđavi, Letnja pozornica u Niškoj Banji, ali i još nekoliko bioskopskih sala na teritoriji grada, koje su izdate pod zakup i koriste se za diskoteke i u druge namene.
Zvanična potvrda ovog dogovora očekuje se danas ili narednih dana.
Toma Todorović
objavljeno: 21.08.2011.