
Izvor: JužneVesti.com, 24.Avg.2024, 22:06
Niš od večeras pripada glumcima - počeli su Filmski susreti
"Glumci, Tvrđava je vaša", rečenica je koja tradicionalno i najbolje najavljuje početak Filmskih susreta, koji će u Nišu ove godine biti održani 59. put. Nju je izgovorila Danica Maksimović, predsednica tročlanog žirija koji će odlučiti koji glumci i glumci iz 12 filmova će dobiti nagrade jedinog festivala koji je posvećen glumačkoj profesiji. Na svečanom otvaranju uručene su dve nagrade za životno >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << delo "Pavle Vuisić" Svetozaru Cvetkoviću i posthumno Žarku Lauševiću.
foto: Nikola Đukić Do petka, 30. avgusta Tvrđava i Niš, čije ključeve je gradonačelnik Dragoslav Pavlović uručio predsednici žirija Danici Maksimović, pripadaju glumcima i glumicama jer je počeo 59. Festival glumačkih ostvarenja. Uz veliki aplauz pre i posle obraćanja, Danica Maksimović je otvorila festival
Ne kaže se slučajno da su glumci emocionalne atlete. refleksi treba da su oštri, a telo i um u vrhunskoj formi. Svaki glumac treba prvo sebe da uveri u ono što radi, a tek onda i publiku. Kad se dogodi idealan spoj te dve magije, glumci i publika srastaju u jedno. Glumci, glumci, Tvrđava je naša. Proglašavam festival otvorenim - rekla je Danica Maksimović.
Usledio je vatromet, a nakon pirotehnike počeo je i takmičarski deo festivala tokom kog će biti prikazano 12 filmova, a prva dva su Za danas toliko i Nedelja.
Prethodno su bile dodeljene i dve nagrade "Pavle Vuisić" za životno delo, a laureati su Svetozar Cvetković i posthumno Žarko Laušević. Kako je prošlo uručenje, čitajte u posebnom tekstu.
Žiri, pored Danice Maksimović, čine i Hristina Popović i Aleksandar Srećković Kubura.
Potrudiću se sa budem objektivna i najrealnija. Imam još dva člana žirija, ali mislim da ćemo se složiti. Svako će imati svoj argument, ali imaćemo vrstu dogovora šta će prevagnuti šta će ko da dobije. To je normalno kada se vaga. Tu su sigurno nijanse u pitanju. Niš živi za film. Glumci i glumice su dugo tu. I oni koji su rano otišli. Divno je da toga ima, da su ljudi tu, sve je lepo - rekla je Danica Maksimović.
Više o filmovima koji će biti na programu ovogodišnjih Filmskih susreta u Nišu, možete saznati u našem zasebnom tekstu.
Uručene dve nagrade "Pavle Vuisić" - Žarku Lauševiću posthumno i Svetozaru Cvetkoviću
Izvor: JužneVesti.com, 24.Avg.2024
Emotivno je bilo na Letnjoj pozornici niške Tvrđave, pod vedrim nebom odakle, veruju neki, prati i Žarko Laušević - njegova supruga Anita primila je nagradu za životno delo "Pavle Vuisić" namenjenu miljeniku niške i srpske publike. Nagradu je primio i legenda jugoslovenskog i srpskog filma Svetozar...