Horor na javi: Poslednji marš Džingis Kana

Izvor: Vesti-online.com, 26.Feb.2018, 05:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Horor na javi: Poslednji marš Džingis Kana

Ja sam Božja kazna ... Ako nisi učinio velike grehe, Bog ne bi poslao kaznu kao što sam ja za tebe! - ovako je govorio jedan od najvećih vladara svih vremena Džingis Kan. Glumci, scenografi i statisti koji su želeli da dočaraju njegov život sredinom pedesetih godina u filmu "Osvajač" nisu osetili gnev mongolskog ujedinitelja, koji je navodno ubio više od 1.700.000 ljudi, već bes prirode i vlade SAD.

Američki reditelj Dik Pauel nije ni sanjao da će njegovo ostvarenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << ostati zabeleženo u analima, i to ne kao film za Oskara već kao horor scenario koji se odigrao na javi. Pustinje Nevade i crveni pesak su mu se činile kao idealno mesto koje je moglo da dočara mongolsko tlo. Okupio je ekipu od oko 220 ljudi na čelu sa glumcem Džon Vejnom (Džingis Kan), unajmio isto toliko konja i rekvizita i uputio se u surove predele Jute. Film nije postigao zavidan uspeh, a ono što ga danas izdvaja je činjenica da je skoro 100 učesnika (91) umrlo od kancera.

Brojni istraživači brže-bolje su spakovali stvari i krenuli u peščanu nedođiju ne bi li odgonetnuli neobjašnjivi fenomen. Došli su do zastrašujućih otkrića kako ljudsko neznanje i neobaveštenost, ali zabašurivanje istine u režiji vlasti, može da ima tragične posledice. Poznato je da na ovom području američka vojska testira oružje. Tako je i bilo pedesetih godina kada je vlada odlučila da proba bojeve glave.

Detonirano je nekoliko nuklearnih bombi ispod tla. Jedna od njih je navodno imala snagu tri puta veću od one bačene na Japan. I pored svih mera opreza, moćnici kao da su zaboravili da je priroda nemilosrdna kada se uzbuni. Bomba je podigla radioaktivni oblak crvene prašine koji je zaklonio sunce i dobio naziv "Prljavi Hari". On je lebdeo nad glavama stanovnika u okolnim gradićima puna dva sata. Najviše je stradao grad Sent Džordž udaljen skoro 200 km.

Na internetu mogu da se vide i čuju ispovesti stanovnika, koji kažu da ne postoji nijedna porodica koja nema nekog bližnjeg preminulog od limfoma, tumora na mozgu, raka pluća... Tugu ne mogu da odagnaju, pa javno govore da ih je vlada preko radio-talasa upozoravala da ne izlaze tokom detonacija, uz napomenu da "ne treba da brinu jer su bezbedni"! Statistika danas svrstava ovaj gradić kao jedan sa najvećom stopom obolelih od ove pošasti.

Tragedija nije mogla da bude izbegnuta jer je filmska ekipa snimala u kanjonu na samo 20-ak kilometara od zabranjene zone. Da članovi nisu imali predstavu da ne treba da šetaju tim prostorom bez zaštitnih kostima govori činjenica da su mnogi od njih u filmski kamp poveli i svoje porodice na čelu sa rediteljem. Nesvesni opasnosti, glumci su uzjahali konje i mesecima galopirali podižući otrovnu prašinu. Ne samo da su udisali radioaktivne čestice, već su ih unosili hranom i pićem.

Današnji stručnjaci nisu mogli da zađu u bazu, jer ne samo da je ona ograđena, već i patrola stoji na obeleženom mestu spremna da uhapsi bilo koga ko pređe iscrtanu belu liniju na asfaltu. Naučnici su na samoj granici dozvoljenog kretanja merili smer i jačinu vetra koji zbog reljefa uvek duva ka mestu gde je nekada "horda Mongola" kretala u boj. Utvrdili su pomoću merača i analiza tla da su radioaktivne čestice i danas prisutne, a koliko ih je bilo u periodu eksplozija, pokazuju smrtni slučajevi Džona Vejna, glavne glumice Suzan Hejvort, reditelja Dika Pauela i mnogih drugih obolelih od raka. Zato je ovaj film dobio internu titulu najsmrtonosnijeg filma na planeti. Ne može a da se ne pomisli da je lov na krivca i danas kao lov na veštice, jer se sve ove tvrdnje pripisuju teoretičarima zavere...

Simbol vesterna Džon Vejn je više od 10 puta umro na platnu, ipak, bolest ga je na javi savladala i otišao je na večni počinak. Njemu su 1964. dijagnostikovali rak pluća koji je preživeo tako što su mu odstranili deo levog krila, kancer ga je opet napao 1979. Tog puta junak Holivuda nije uspeo da se izbori sa karcinomom stomaka. Njegovu smrt mnogi smatraju posledicom raskalašnog života i porocima poput alkohola i cigareta.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.