Izvor: GradskeInfo.rs, 27.Apr.2025, 11:33
Одржана премијера документарног филма филма о Најлон пијаци у КС Барка
Синоћ је одржана премијера документарног филма „Најлон-прича једне пијаце” у Културној станици „Барка”. Tема филма је смештена у шири контекст сарадње са градом побратимом из Француске, Таверњијем.
Фото: Град Нови Сад
Према речима Виолете Ђерковић, координаторке Мреже >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << културних станица, у документарном филму „Најлон – прича једне пијаце”, кроз сведочанства Јована Мандића, др Илије Грујића, Синише Жарина и Стевице Алимановића Хонде, открива се душа ове култне новосадске пијаце.
Она је такође објаснила да су у процесу договора размене уметника фотографа, где ће фотограф из Таверњија доћи на уметничку резиденцију у Нови Сад да фотографише Најлон, док ће фотограф из Новог Сада фотографисати бувљак у Таверњију.
Премијери је присуствовала Чланица Градског већа за културу Града Новог Сада Маја Черемиџић Шаиновић која је тим поводом изјавила:
Фото: Град Нови Сад
“У данашње савремено доба, све је више великих тржних центара, ресторана и кафића у граду који расте, али праву слику једног града и прави дух једног места чине управо његове пијаце. Најлон пијаца, основана пре око шездесет година, у северном предграђу Новог Сада, постала је његова значајна дестинација, упоредива са чувеним пијацама у Европи.
Постала је један од главних топонима нашег града и заузела битно место у животима великог броја суграђана који у њој виде много више од обичне пијаце. За све нас, одлазак на бувљак је викенд ритуал, а Најлон је место где можемо пронаћи све, од корисних до необичних ствари. Исто тако, у Француској је култура урбаних бувљака врло цењена, па ћемо путем културне размене два града имати прилику да се упознамо са бувљаком Тавернија. Француску и Србију вежу векови пријатељства и културно-историјске везе.
Познато је да се на Тргу Александра Првог у Паризу налази споменик краљевима Петру Првом и Александру Карађорђевићу, а такође, у Паризу постоји Авенија краља Петра Првог. Од вечерас ћемо кроз француско-српске односе имати још једну заједничку културну сарадњу кроз фотографисање Најлон пијаце и пијаце у Таверњију.”
Фото: Град Нови Сад
Премијери у КС „Барка” присуствовао је и директор Француског института у Новом Саду Симон Шонброт, а филм је реализован уз подршку Градске управе за културу града Новог Сада.
Позоришна представа „На Словце, на Словце” у недељу, 27. априла у Театрилу
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Одржана премијера документарног филма филма о Најлон пијаци у КС Барка се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.









