
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 12.Okt.2024, 06:31
Hronologija FEST-a: 30. FEST 1999 (29. januar–7. februar)
Selektori su bili filmski kritičar i distributer Dragan Jeličić i direktor „Instituta za film“ Miroljub Vučković. Odabrali su 68 naslova iz 35 zemalja koje su razvrstali u programe Festival festivala, Dobre vibracije i Definitvno nezavisni. Prodato je 56.000 karata od toga 2.900 za Pokeraše, Džona Dala, koji su zabeležili najveću pojedinačnu posetu. Veoma dobro su prošle i projekcije filmova Večnost i jedan dan, Tea Angelopolusa (svečano otvaranje), Vatromet, Takeši Kitana, Psiho, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Gas Vana Santa, Svi se bore za mesto pod suncem, Endrua Gota, Dve čađave dvocevke, Gaja Ričija, Ronin, Džona Frankenhajmera, Državni neprijatelj, Tonija Skota, O Monstrumima i ljudima, Alekseja Balabanova, Krupije, Majka Hodžisa. U terminu iznenađenja prikazani su Točkovi, Đorđa Milosavljevića, a povodom prerane smrti reditelja Živojina Pavlovića napravljen je omaž njegovoj autorskoj poetici. Profesor Dejan Kosanović je sačinio Pogled u prošlost, izbor klasika nemog filma sa projekcijama uz klavirsku pratnju Miloša Petrovića.
Od gostiju led je probio Đuzepe Salaca, selektor kanskog programa Izvestan pogled, sa namerom da u dva dana vidi što više novih srpskih filmova. Dašak glamura su doneli britanski reditelj Endru Got, makedonska glumica Labina Mitevska i australijska glumačka zvezda Hjugo Viving koji je ubrzo potom osvojio Holivud ulogom glavnog negativca u Matriksu, braće Vašovski. Svojom spontanošću, smislom za humor i snalaženjem na srpskom jeziku Viving je izazvao ovacije publike na svečanom zatvaranju. Želja organizatora bila je da Fest otvori oskarovac srpskog porekla Karl Malden, međutim, Dobrivoje Tanasijević Den Tana nije uspeo da ga ubedi da krene na daleki put, pa je na pozornicu Sava centra izašla i zadatak elegantno obavila Anica Dobra. Usled narušenog zdravlja dolazak je otkazao Teo Angelopulus, a zbog situacije na Kosovu reditelj Majk Hodžis.
Mnogo buke izazvala je dovitljiva reklamna kampanja oličena spotom u kome se mandrakoliki mladić gledaocima obraća koristeći hipnotizersku alatku i sugestivni imperativ: „Ti ideš na Fest, Ti ideš na Fest“. Pres-centar je izmešten u hotel „Interkontinental“, a akreditacije nisu važile za udarne projekcije što je uz cenu parkinga izazvalo nezadovoljstvo novinara. „Ovo nije banja, ovo je festival“, uzvratio je predsednik saveta Dinko Tucaković.
Dragan Jeličić je kao probleme naveo mali budžet, poklapanja sa Geteborgom, Roterdamom, Berlinom, nepostojanje stalne direkcije i založio se za uvođenje takmičarskog programa. Milutin Ranđelović, predsednik izvršnog odbora Skupštine Beograda je naglasio da je promena koncepcije neostvariva pre svega zbog političkih prilika u SR Jugoslaviji.
Sava centru je pripao uvoz i titlovanje kopija, dok su ostale službe, protokol, pres i gosti poverene marketinškoj agenciji „Srebrn tuš“. Kosta Carina je poslednji put bio šef prevodilačke službe. Sa suprugom Nadom je za potrebe festivala, od njegovog osnivanja, preveo preko dve hiljade igranih filmova.
Hronike Festa je uz tim saradnika koje su činili Marko Karadžić, Nevena Daković i Dejan Nikolaj Kraljačić, odmereno pripremao i vodio Nebojša Popović, urednik TV Beograda. Taj posao je radio i 2002, 2003. i 2004. godine.
FEST 99. je održan u očekivanju mogućih sirena i bombi kojima se zveckalo još od oktobra prethodne godine. Paralelno su vođeni pregovori u Rambujeu i provejavala je nada da se najgori scenario neće odigrati. Nešto više od mesec dana kasnije, 24. marta, NATO je, mimo povelje UN i odluke Saveta bezbednosti, otpočeo 78 dana duge vazdušne udare i agresiju na SR Jugoslaviju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...