
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jul.2024, 05:31
Hronologija FEST-a: 13. FEST 1981 (6.– 12. februar)
„Film je jedno od najuticajnijih sredstava moderne komunikacije i, prema tome, njegova društvena, vaspitna i obrazovna uloga neosporno je velika“, citiran je Maršal Josip Broz Tito kome je odata pošta na prvoj strani kataloga.
Najbolje filmove sveta su obeležili, Kagemuša, Akira Kurosave (svečano otvaranje), Sav taj džez, Boba Fosa, Čovek slon, Dejvida Linča, Skok u prazno, Marka Belokija, Grad žena, Federika Felinija, Dobrodošli Mister Čens, Hola Ešbija, Uspon >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i pad Idi Amina, Šarada Patela.
Selekciona komisija je uvela nekoliko specijalnih programa. Novi talas danas, sa aktuelnim radovima kultnih francuskih autora Trifoa, Šabrola, Godara, Renea i Mala. Ponoćni bioskop je u sitne sate igrao Imperija uzvraća udarac, Irvina Kešnera, Jahače na duge staze, Voltera Hila, Bekstvo iz Alkatraza, Dona Zigela. Filmska istraživanja su otkrila Stalkera, Andreja Tarkovskog, a Film i televizija predstavio mini seriju proizašlu iz filma Petrijin venac, Srđana Karanovića. Na pratećem okruglom stolu Vladimir Petrić, teoretičar i profesor istorije filma na Harvardu je izneo proročku tezu da će se film u budućnosti u potpunosti integrisati sa modernim medijskim sredstvima.
Savet FEST-a je primio i objavio pismo Akira Kurosave:
"Dragi jugoslovenski prijatelji, dozvolite da vam najiskrenije izrazim svoju zahvalnost što ste došli da vidite ovo moje delo i što je mom filmu Kagemuša pripala čast da otvori ovogodišnji FEST. Znam da je trebalo i lično da prisustvujem i da vam se obratim, međutim nisam mogao da se odazovem ljubaznom pozivu. Izgubio sam skoro godinu dana na promociji filma u inostranstvu. Moja obaveza je da što pre za vas napravim novi i bolji film. Jugoslaviju sam posetio 1973. godine. Bio sam veoma impresioniran vašim gostoprimstvom i prijateljsstvom, kao i razumevanjem i ljubavlju prema mojim filmovima. Bio sam duboko dirnut i još uvek to ne mogu da zaboravim."
Stejsi Kič, jedan od jahača na duge staze je na pres-konferenciji tvrdio da Amerika počinje da prevazilazi osećaj krivice zbog krvave avanture u Vijetnamu. Sa njim se u Hronikama Festa koje su zajednički vodili Slobodan Novaković i Nebojša Đukelić pojavio glumac Skot Vilson. Renomirana poljska rediteljka Agnješka Holand je pred domaćine izašla u crno-crvenoj haljini i čizmicama i sve vreme odisala vedrinom i dobrim raspoloženjem. O tome kako se prave otkačene komedije pričao je Džeri Zuker, tvorac hita Ima li pilota u avionu.
Jedanaesti FEST je u negativnoj kritici ujedinio većinu akreditovanih novinara koji su ispisali niz zamerki na sve segmente organizacije. Uvođenje Sava centra, kao glavne dvorane, i prelazak preko reke, predstavljao je problem za sve one koji su protekle decenije navikli da se sve odvija na relaciji od pedeset koraka koji spajaju Dom sindikata i bioskop „Kozara“. Osporen je kvalitet filmova, kritikovano kašnjenje kopija i neprilike sa magnetskim titlovima. Slobodan Novaković, član selekcione komisije, je izjavio da je FEST od velike igračke i radosti, narastao do velike brige i sekiracije. Šta i kako dalje sa festivalom pitanje je koje se provlačilo tokom cele decenije.
Mere ekonomske stabilizacije i težak put distributera do deviza uticali su na to, da iako najavljeni i očekivani, na FEST 81. ne stignu Razjareni bik, Martina Skorsezea, Obični ljudi, Roberta Redforda, Isijavanje, Stenlija Kjubrika, Supermen 2, Ričarda Lestera. Prikazano je 75 filmova iz 27 zemalja i u više navrata je isticano da je to sasvim dovoljno da se zadovolje sve programske potrebe za 102.000 gledalaca čime je nastavljen trend pada posete, pa je tako Milan Vlajčić beležio poluprazne sale na velikom broju projekcija uz konstataciju da je posle euforične decenije u kojoj je narod hrlio na FEST sada natupilo neizvesnije i teže vreme. Selekciona komisija je održala četrdeset i pet sastanaka u periodu između marta 1980. i februara 1981. godine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...