Za i protiv Vladine odluke o vraćanju standarda

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Feb.2013, 19:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za i protiv Vladine odluke o vraćanju standarda

BEOGRAD, NOVI SAD -

Odluka Vlade Srbije da promeni Pravilnik o dozvoljenoj količini aflatoksina u mleku sa sadašnjih 0,05 mikrograma po kilogramu na 0,5, kao što je bilo pre do dve godine, nije dobra i ne približava nas evropskim standardima, ocenio je danas predsednik Udruženja agroekonomista Srbije Miladin Ševarlić.

On je, u izjavi za Tanjug, kazao da će to smanjiti izvozni potencijal industrije mleka, jer može doći do eliminacije srpskog mleka sa tržišta regiona, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ukoliko bude konkurencije mleka iz EU, koje će stići sa standardima koje Srbija napušta.

"Bilo bi mnogo bolje da su pooštreni standardi kvaliteta stočne hrane, jer se sada postavlja pitanje kredibiliteta Pravilnika o mleku u mlečnim proizvodima koji je bio na snazi dve godine", rekao je Ševarlić, ocenivši da je greška što prvo nije pooštren Pravilnik o proizvodnji stočne hrane, jer zbog toga ta dva akta nisu bila usklađena.

Ševarlić smatra da je odluka vlade doneta pod uticajem afere i da je u pitanju politički problem na relaciji republička i pokrajinska vlada.

Joksović: Veća količina aflatoksina ne šteti zdravlju

Toksikolog Dragan Joksović smatra da povećanje dozvoljene količine aflatoksina u mleku za deset puta neće štetno uticati na zdravlje stanovništva.

On je Tanjugu rekao da količina od 0,5 mikrograma po kilogramu aflatoksina u mleku nije opasna po zdravlje ljudi i da su to bile dozvoljene količine i pre dve godine.

"Da je sreće ne bi ni jedna kancerogena materija bila u namirnicama za ishranu, ali na žalost nije aflatoksin jedini, ima ih još. U drugim namirnicama ima drugih kancerogenih materija. Ove količine aflatoksina nisu opasne po zdravlje ljudi", tvrdi Joksović.

On smatra i da Ministarstvu poljoprivrede neće biti lako da objasni zašto se povećavaju dozvoljene količine za deset puta, opozicija će da ih "pojede", a narod će ponovo biti zbunjen šta to znači.

On je podsetio da su radije dozvoljene količine bile 0,5 mikrograma po kilogramu, ali da su pre dve godine smanjene na 0,05 mikrograma po kilogramu.

"Pravilnik je izmenjen pre dve godine, neću da kažem krišom, ali bez da su data neka opširnija objašnjenja. To što je sada vraćeno na staro i količine povećane deset puta, neće uticati štetno po zdravlje stanovništva", tvrdi Joksović, koji je pre penzionisanja kao toksikolog radio na VMA.

Vlada Srbije odlučila je danas da promeni Pravilnik o dozvoljenoj količini aflatoksina u mleku sa sadašnjih 0,05 mikrograma po kilogramu na 0,5, kao što je bilo pre do dve godine.

Bugarski: Proizvođačima olakšan posao

Predsednica Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine Sanja Bugarski izjavila je danas da je izmenom standarda sa 0,05 na 0,5 migrograma po kilogramu aflatoksina u mleku proizvođačima olakšan posao, ali je istovremeno naglasila da svi oni mogu da ispune i dosadašnji normativ.

Ta asocijacija, koja okuplja oko 3.500 proizvođača mleka u pokrajini, predložila je nedavno predstavnicima Ministarstva poljoprivrede da se ako je to neophodno maksimalni sadržaj aflatoksina utvrdi na 0,3 ili 0,25 mikrograma po kilogramu odnosno da stručnjaci procene koja je to granica najprihvatljivija za našu zemlju, rekla je ona Tanjugu.

"Ni standard od 0,05 nije problematičan samo da je bilo sve pripremljeno i da su proizvođači u čitavom lancu od ratara do mlekara na vreme i kako treba edukovani o svemu tome", istakla je Sanja Bugarski.

Napominjući da je taj normativ u Evropskoj uniji donet 1998, a da je primena počela dve godine kasnije ona je istakla da je taj pripremni period trebalo da bude i kod nas.

Bitno je, dodala je Bugarski, da se ova situacija s mlekom stabilizuje, jer su štete posle izbijanja afere sa aflatoksinima ogromne, napominjući da je cena žive stoke u poslednjih desetak dana sa 140 dinara za kilogram pala na 80 dinara.

Naš ključni problem je to što "neko sistematski uništava stočarstvo poslednjih petnaestak godina" ocenila je ona i dodala da stočarima nisu isplaćena dugovanja iz prošle godine na ime regresa za genetsko unapređenje stočnog fonda i premije za četvrti kvartal.

DS: Na mleko staviti oznaku "opasno za decu"

Demokratska stranka zatražila je danas od Vlade Srbije da se na mleko koje se nalazi u prodaji sa novom graničnom vrednošću dozvoljene količine aflatoksina stavi jasna oznaka da "nije zdravo za decu".

Portparolka DS Aleksandra Jerkov izjavila je danas da je ta stranka, nakon konsultacija sa stručnjacima i članovima stručnog tima koji je formirala Vlada Vojvodine povodom problema sa mlekom, odlučila da uputi takav zahtev Vladi Srbije.

"Nakon sramne odluke da se nivo aflatoksina sa 0,05 poveća na 0,5, najmanje što može da učini Vlada Srbije je da upozori građane da to mleko nije zdravo davati deci jer ima povišen nivo kancerogenih materija", rekla je Jerkov.

Portparolka DS naglasila je da je pomenutom odlukom Vlada Srbije pokazala da joj nije stalo do njenih građana i njihovog zdravlja i da najmanje vodi računa u regionu o zdravlju svojih građana.

"Dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku u Mađarskoj je nula, u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj je 0,05, a jedino u Srbiji, po novoj odluci, 0,5", rekla je Jerkov dodajući da je donošenjem te odluke vlada pokazala kakav je njen evropski put.

Zalaganje za evropske vrednosti, kako smatra Jerkov, nije samo puko poštovanje pravila već i vođenje računa o svojim građanima na čemu Evropa insistira.

"Novi evropejci ovim su pokazali da ne znaju i ne žele da vode računa o svojim građanima", zaključila je Jerkov

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.