Ukidanje olakšica tera multinacionalne kompanije iz Belgije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Feb.2016, 16:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukidanje olakšica tera multinacionalne kompanije iz Belgije

Neke multinacionalne kompanije razmišljaju o povlačenju iz Belgije zbog odluke EU da su poreske olakšice koje im je davala nelegalne, preneo je Vol strit žurnal (WSJ) u internet izdanju.

Generalni direktor švedske industrijske kompanije Atlas kopko Roni Leten rekao da će usled odluke Evropske komisije godišnji troškovi kompanije u Belgiji biti povećani za četiri odsto i da bi to mogao biti dobar razlog za izmeštanje dela poslovanja.

Prema Letenovoj proceni, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ova kompanija bi mogla Belgiji da duguje oko 300 miliona evra, dok u drugoj kompaniji koja prema navodima Vol strit žurnala takođe razmišlja o izmeštanju dela poslovanja, proizvođaču piva Anhojzer-Buš InBev, procenjuju da bi potraživanje moglo biti oko 90 miliona.

Evropska unija je 11. januara saopštila da je ilegalna praksa belgijskih vlasti da omoguće multinacionalnim kompanijama da poresku osnovicu umanje za deo prihoda koji proističe iz međunarodne dimenzije kompanije i naložila je belgijskim vlastima da od kompanija naplate 700 miliona evra koje nisu naplatile zbog olakšica. Ovu mogućnost koristilo je 35 kompanija.

Brisel ovu šemu ukinuo sa obrazloženjem da narušava konkurenciju jer multinacionalnim kompanijama smanjuje poresku osnovicu i time ih favorizuje. Direktor In Beva tvrdi da je ustvari ovom šemom samo sprečeno duplo oporezivanje kompanija, prenosi Vol strit žurnal.

Među ostalim kompanijama koje su koristile ove povlastice su nemačka hemijska kompanija BASF, telekomunikacioni operater Belgakom (Belgacom), koji je sada poznat kao Proksimus grupa (Proximus), kao i proizvođač komponenata za vozila Vabko (Wabco Holdings).

Belgijska vlada je početkom februara odlučila da se žali na odluku Evropske komisije o zabrani poreskih olakšica za multinacionalke, ali u iščekivanju odluke vlada je dužna da naplati poreze od kompanija.

Poreski režimi multinacionalnih kompanija su predmet pojačanog interesovanja u Evropi od 2014. godine, nakon takozvanog Luksliks skandala, kada je u medijima otkriveno da su stotine svetskih kompanija, poput Pepsija, Ikee i Fedeksa (FedEx) sklapale tajne ugovore sa Luksemburgom, koje su im omogućavale da uštede milijarde evra poreza.

Prema pisanju britanskog lista Gardijan (The Guardian), Evropska komisija će u aprilu predstaviti predlog propisa koji bi primorao multinacionalne kompanije da objave profit i poreze koje plaćaju u svakoj od članica EU.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.