Po direktivama EU: Novi udar na pušače

Izvor: B92, 14.Dec.2017, 10:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Po direktivama EU: Novi udar na pušače

Zagreb -- Vlada Hrvatske donela je Uredbu o povećanju akcize na cigarete i duvan, te se računa da će maloprodajna cena cigareta porasti do jedne kune po kutiji.

Ministar finansija Zdravko Marić je kazao da se tim povećanjem završava usklađivanje sistema akciza na duvan Hrvatske s direktivama EU. Time se ispunjava obaveza iz Ugovora o pristupanju Hrvatske EU, kojom je Hrvatskoj bilo odobreno prelazno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << razdoblje do 31. decembra 2017. godine za dostizanje minimalne dopuštene akcize na cigarete.

Minimalna dopuštena akciza na cigarete u EU iznosi najmanje 60 odsto "prosečne ponderisane maloprodajne cene cigareta puštenih u potrošnju i minimalnog iznosa od 90 evra za 1.000 cigareta, bez obzira na prosečnu ponderisanu maloprodajnu cenu cigareta", prenela je agencija HINA.

Usklađivanje koje je tom odlukom završeno, počelo je 2009. godine sprovedeno je u sedam faza.

Uredbom, koja na snagu stupa danom objavljivaja u "Narodnim novinama", utvrđuje se da će "specifična trošarina" sa sadašnjih 275 kuna porasti na 310 za 1.000 komada cigareta, a "proporcionalna trošarina" će se smanjiti s 36 na 34 odsto maloprodajne cene cigareta.

"Minimalna trošarina" na cigarete iznosi 696 kuna za 1.000 komada cigareta, dok je do danas bila 671 kuna.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.