
Izvor: JUGpress.com, 10.Sep.2019, 07:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
O zaštiti uzbunjivača na državnom i lokalnom nivou
BEOGRAD
Ministarstvo pravde Republike Srbije, Projekat za odgovornu vlast Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), EU projekat “Prevencija i borba protiv korupcije” i portal “Pištaljka”, organizovali su jednodnevnu konferenciju “Zaštita uzbunjivača na centralnom i lokalnom nivou”. Predstavnici centralnih i lokalnih organa vlasti, sudije i zamenici javnog tužioca, eksperti iz Evropske unije >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << i Sjedinjenih Država, kao i uzbunjivači, razmatrali su dostignuća i izazove u zaštiti uzbunjivača u Srbiji.
„Korupcija je dugotrajan problem i jedna od najvećih prepreka ekonomskom i socijalnom razvoju širom sveta. Borba protiv korupcije je teška, zato je osnaživanje i zaštita onih koji preduzimaju hrabre korake da bi ukazali na korpuciju od suštinskog značaja“, rekao je Kajl Skat, ambasador Sjedinjenih Država. Ambasada je ponosna na podršku koju pruža Vladi Srbije u razvoju pravnog okvira za zaštitu uzbunjivača, dodao je Skat i naglasio da se srpski Zakon o zaštiti uzbunjivača smatra najboljom međunarodnom praksom. ž
„Kroz USAID pomogli smo lokalnim samoupravama da izgrade svoje kapacitete za sprovođenje zakona i uspostave strukturu i procedure za postupanje po prijavama uzbunjivača. Nastavićemo da pružamo svu neophodnu podršku za jačanje njihove zaštite“, rekao je Skat.
Iako se srpski Zakon o zaštiti uzbunjivača sprovodi od 2015. godine, još uvek postoje nedostaci, uključujući nedostatak svesti javnosti o značaju uzbunjivača i načinu njihove zaštite.Učesnici konferencije ponudili su veliki broj predloga za unapređenje stanja u ovoj oblasti.
„Po odnosu prema uzbunjivačima najlakše je proceniti da li neka država želi da suzbije korupciju i druge nezakonitosti. Za poslednje četiri godine, koliko se u Srbiji primenjuje Zakon o zaštiti uzbunjivača, više desetina uzbunjivača dobilo je sudsku zaštitu, nekoliko funkcionera kažnjeno je zbog zloupotreba, a do javnosti su došle bitne informacije o kršenju zakona. Da bismo sa sigurnošću rekli da naše društvo i država žele da podrži uzbunjivače neophodno je da poslodavci na vreme reaguju na prijave svojih zaposlenih, da ih do kraja istraže i isprave greške, kao i da javni tužioci bez oklevanja pokreću postupke na osnovu prijava uzbunjivača”, rekao je Vladimir Radomirović, glavni i odgovorni urednik portala “Pištaljka”.
PodeliteClick to share on Facebook (Opens in new window)Kliknite ovdje za dijeljenje na Twitteru (Opens in new window)Kliknite za slanje emaila prijatelju (Opens in new window)Click to share on Skype (Opens in new window)
I ovo Vam može biti interesantno