Kompanije EU u Srbiji će gubiti 200 miliona evra godišnje ako Priština ne povuče takse

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Nov.2018, 22:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kompanije EU u Srbiji će gubiti 200 miliona evra godišnje ako Priština ne povuče takse

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Cadež izjavio je danas da su veliki gubici kompanija zbog taksi od 100 odsto koje je uvela Priština na robu iz Srbije i BiH, a da će samo kompanije s kapitalom iz EU na godišnjem nivou izgubiti oko 200 miliona evra.

"Ono što je novo, a u ponedeljak ćemo uputiti pismo i evropskim institucijama, to je da samo kompanije iz Srbije sa kapitalom iz država članica EU, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ako ova odluka ostane na snazi, gube godišnje 200 miliona evra", rekao je Čadež za tv N1.

Srpske kompanije, ukoliko se situacija ne promeni, kaže, samo u novembru i decembru, izgubiće oko 50-tak miliona evra.

"Naše kompanije, znamo i sami koliko plasiramo na to tržište, samo za novembar i decembar, ukoliko ovo ovako ostane, gube oko 50-tak miliona evra, i to je samo gubitak od čistog izvoza. Od toga, 56 posto su samo poluproizvodi za dalju upotrebu, dakle, neki dole Albanac, koji čeka sirovinu, on gubi", rekao je Čadež.

On navodi da se mnogo očekuje od posete komesara Johanesa Hana Prištini u ponedeljak.

"Očekujemo dosta od komesara Hana u ponedeljak Prištini. Mislim da je Komisija tu jasna, mi smo u svakodnevnoj komunikaciji i s Komisijom i sa privrednim komorama u Evropi i u regionu...Imamo jasne reakcija ka donosiocima odluka u Prištini da se jednostavno stvari moraju pomeriti i vratiti u neke normalne okvire", rekao je Čadež.

Predsednik PKS je kazao i da "shvataju i politiku i različita politička viđenja i sagledavanja nekih pitanja".

"Ali to nije ništa novo, to smo imali poslednjih 20-tak godina, pa smo poslovali, radili smo i na neki način umeli da funkcionišemo", rekao je on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Čadež: Kompanije s kapitalom EU gube zbog kosovskih taksi oko 200 miliona evra

Izvor: SEEbiz.eu, 30.Nov.2018

BEOGRAD – Predsednik Privredne komore Srbije Marko Cadež izjavio je danas da su veliki gubici kompanija zbog taksi od 100 odsto koje je uvela Priština na robu iz Srbije i BiH, a da će samo kompanije s kapitalom iz EU na godišnjem nivou izgubiti oko 200 miliona evra...„Ono što je novo, a u ponedeljak...

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.