Delavi: SAD neće prihvatiti bilo kakvo rešenje Beograda i Prištine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Sep.2018, 14:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Delavi: SAD neće prihvatiti bilo kakvo rešenje Beograda i Prištine

Sjedinjene Američke Države neće prihvatiti bilo kakvo rešenje koje eventualno bude postignuto između Beograda i Prištine, posebno ne ono kojem nedostaje demokratski legitimitet, rekao je američki ambasador u Prištini, Greg Delavi.

Prema njegovim rečima, kosovska skupština je ta koja treba da obezbedi demokratski legitimitet, te dodao da poslanici nisu bili u stanju da obezbede neophodnu natpolovičnu većinu za bilo šta što je bilo u vezi sa dijalogom.

"Konačno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rešenje treba da bude održivo i prihvaćeno od građana obe strane, to jest da doprinese stabilnosti regiona", rekao je Delavi, koji završava svoju diplomatsku misiju u Prištini.

On je u intervjuu za prištinsku Kohu podsetio je već rečeno da SAD neće prihvatiti kako je rekao, bilo kakvo rešenje.

SAD su, podsetio je, rekle da će razmotriti ponuđena rešenja i da će izneti svoje primedbe, ukoliko ih bude.

O nedavnim predlozima zakona za transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga, koje je kosovska vlada dostavila parlamentu, Delavi je istakao da niko nije davao veću podršku BSK od SAD, ali sada nije pravo vreme za to.

Delavi, naime, misli da je sada važnije da kosovski lideri više pažnje posvete približavanju narodu i predstavnicima manjinskih zajednica šta je to što se predlaže.

Solana: "Status kvo" skupo košta Beograd i Prištinu

Nije na Evropskoj uniji da diktira uslove za rešenje pitanja Kosova, jasno je da će za bilo kakav sporazum po tom pitanju ključnu ulogu igrati lokalne vlasti, smatra bivši generalni sekretar NATO-a Havijer Solana.

Solana je na toj funkciji bio tokom bombardovanja Srbije 1999. godine.

"Radeći poslednjih nekoliko meseci sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači ubrzali su pregovore o ovom pitanju, sa ciljem da se postigne konačan, sveobuhvatan i pravno-obavezujući sporazum", objašnjava Solana svoj stav u tekstu na portalu Prodžekt sindikejt (Project syndicate) pod nazivom "Dobar podstrek za Balkan", prenosi u presklipingu UNMIK-a.

Kako napominje, i Beograd i Priština svesni su da ih "status kvo" skupo košta jer koči njihove težnje za članstvom u Evropskoj uniji i nameće veliki teret njihovim ekonomijama.

"U ovoj fazi dijaloga, ključno je da preovladaju oprez i umerenost. Zaostavština Vučića i Tačija zavisiće najvećim delom od njihove spremnosti da formulišu realistične predloge, koji su u skladu sa fundamentalnim vrednostima Evropske unije", navodi Solana.

Ovo je, prema njegovim rečima, prilika za obe strane da izvuku maksimum iz svojih pozicija i mudro delaju, po ugledu na vlade Grčke i Makedonije.

Kada je reč o sporu između Grčke i Makedonije, Solana uspeh dve vlade da postignu sporazum o promeni imena Makedonije karakteriše kao "nalet svežeg vazduha", a implikacije tog sporazma, po njegovom mišljenju, jasno se vide u tekstu referendumskog pitanja koje glasi "Da li podržavate članstvo u EU i NATO prihvatajući sporazum između Republike Makedonije i Republike Grčke".

On tvrdi da su makedonski premijer Zoran Zaev i njegov grčki kolega Aleksis Cipras pokazali "izuzetnu odvažnost i odgovoran način liderstva kako bi postigli ovaj sporazum".

"Obojica su morali da potroše veliki deo političkog kapitala suočavajući se sa unutrašnjim nacionalističkim snagama i nepoverenjem koje su širile opozicione stranke", navodi Solana.

Prema njegovom mišljenju, sada je vreme da se poberu plodovi napornog diplomatskog rada na Balkanskom poluostrvu, a bilo bi istovremeno ironično i zadovoljavajuće "videti region razoren etničkim sukobima i nacionalizmom kako gradi mostove u vreme kada toliko puno drugih grade zidove".

"Prespanski sporazum predstavlja održiv model rešavanja sporova i na drugim mestima zato što oličava holistički pristup rešavanju sporova, zasnovan na obećanju o obostranoj koristi... Balkanu, i ne samo Balkanu, potreban je novi narativ zasnovan na pravim prioritetima naroda, a to je upravo ono što prespanski sporazum pruža", zaključuje Solana.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Bombardovao nas je 1999. godine, a sada bi da nam soli pamet! Solana izneo SVOJE REŠENJE o Kosovu

Izvor: SrbijaDanas.com, 24.Sep.2018

"I Beograd i Priština svesni da ih "status kvo" skupo košta!"..Nije na Evropskoj uniji da diktira uslove za rešenje pitanja Kosova, jasno je da će za bilo kakav sporazum po tom pitanju ključnu ulogu igrati lokalne vlasti, smatra bivši generalni sekretar NATO-a Havijer Solana...Pročitajte i:..Solana...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.