Svaki građanin Srbije u proseku dužan 818 evra bankama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jan.2012, 14:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svaki građanin Srbije u proseku dužan 818 evra bankama

BEOGRAD -

Zaduženost građana Srbije kod banaka na kraju prošle godine bila je 818 evra po glavi stanovnika, što je oko 2,2 prosečne zarade, izjavio je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

Dugalić je na konferenciji za novinare istakao da su u regionu manje zaduženi samo stanovnici Makedonije i Bosne i Hercegovine, dok su ispred Srbije Rumunija, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska i Slovenija.

Najzaduženiji u okruženju su stanovnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Hrvatske, gde je prosečan dug po glavi stanovnika 3.888 evra, odnosno 5,4 prosečnih zarada, kao i stanovnici Slovenije, čiji dug je 3.945 evra ili oko četiri prosečne zarade.

Kako je naveo Dugalić, prosečan dug građana Srbije po osnovu kredita bio je 733 evra, po osnovu minusa na tekućim računima 29 evra, po kreditnim karticama 49 evra i po lizing ugovorima šest evra.

Prema njegovim rečima, građani i privreda Srbije su tokom protekle godine povećali zaduženost po osnovu bankarskih kredita za 9,6 odsto na 1.898,39 milijardi dinara, odnosno, oko 19 milijardi evra.

Manje potrošačkih i kredita za refinansiranje u 2011.

Samo tokom decembra zaduženost građana i privrede porasla je za 2,4 odsto. Dugalić je naveo da oko 29 odsto ukupnog kreditnog duga odlazi na građane, a ostatak na privredu, što je, prema njegovoj oceni, dobar odnos jer to znači da veći deo kredita ne odlazi u potrošnju, već na investicije i održanje likvidnosti preduzeća.

Što se tiče duga stanovništva, on je tokom protekle godine povećan za 6,1 odsto- na 546,2 milijarde dinara, a tokom decembra za 0,8 odsto.

To znači da je rast duga bio nešto manji od inflacije u prošloj godini, odnosno, da su građani vratili nešto više kredita nego što su uzeli, što je i razumljivo imajući u vidu životni standard i neizvesnost u pogledu budućih kretanja, rekao je Dugalić.

Najveći rast u 2011. godini zabeležen je kod gotovinskih kredita, a zatim kod stambenih i poljoprivrednih kredita, dok je pad zabeležen kod potrošačkih i kredita za refinansiranje.

Kada se radi o dugovima preduzeća, oni su lane povećani za 9,2 odsto na 1.272,72 milijarde dinara, a tokom proteklog meseca porasli su za 3,2 odsto.

Dugalić je ukazao da se radi o manjem rastu zaduženosti u odnosu na period pre krize- 2006. i 2007. godinu, ali da treba imati u vidu opšte tendencije u okruženju, gde tokom prošle godine uopšte nije zabeležen rast kreditne aktivnosti, tako da je Srbija u tom pogledu zabeležila izuzetan rezultat.

U pogledu kašnjenja u otplati kredita, on je naveo da ono neprestano raste kod preduzeća, a učešće problematičnih kredita, čija otplata kasni više od 90 dana, premašilo je 22 odsto.

Docnja građana, odnosno, kašnjenje u otplati veće od 60 dana, stabilizovano je na 3,7 odsto, što pokazuje na relativnu urednost u plaćanju kredita, dodao je Dugalić.

On je napomenuo i da Udruženje banaka nema podatke da su određene banke, posle početka primene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, povećavale cenu određenih naknada, kako su pisali pojedini mediji i dodao da banke nemaju "nikakvog manevarskog prostora" za delovanje van zakona i ugovora.

Govoreći o mogućem uticaju snižavanja rejtinga pojedinih zemalja EU čije banke posluju u Srbiji, Dugalić je istakao da će on biti indirektan i da bi otežan pristup dugoročnim izvorima finansiranja mogao da utiče na poskupljenje kredita.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Svaki građanin dužan 818 evra

Izvor: S media, 17.Jan.2012

Zaduženost građana Srbije kod banaka na kraju prošle godine bila je 818 evra po glavi stanovnika, što je oko 2,2 prosečne zarade, izjavio je danas generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić...Dugalić je na konferenciji za novinare istakao da su u regionu manje zaduženi samo...

Nastavak na S media...

Džaba subvencije, nemamo za kredite

Izvor: B92, 17.Jan.2012

Beograd -- Blaži uslovi za subvencionisane kredite jesu dobra mera, ali je pitanje da li će doći do porasta tih kredita kaže Veroljub Dugalić iz Udruženja banaka Srbije...On tvrdi da treba imati u vidu standard građana, ali i sve veću nezaposlenost...Dugalić je naveo da je u 2011. otplata stambenih...

Nastavak na B92...

Zaduženje gradjana udvostručeno

Izvor: Beta, 17.Jan.2012

BEOGRAD, 17. janara 2012. (Beta) - Zaduženost gradjana Srbije je krajem 2011. godine bila 818 evra po stanovniku ili 2,2 prosečne plate, izjavio je u utorak generalni sekretar Udruženja banka Srbije (UBS) Veroljub ..

Nastavak na Beta...

Svaki građanin Srbije dužan 818 evra

Izvor: EurActiv Srbija, 17.Jan.2012

Zaduženost gradjana Srbije je krajem 2011. godine bila 818 evra po stanovniku ili 2,2 prosečne plate, pokazuju najnoviji podaci Udruženja banka Srbije (UBS). U regionu su manje zaduženi stanovnici Makedonije i Bosne i Hercegovine, dok više duguju gradjani Rumunije, Bugarske, Crne Gore, Hrvatske...

Nastavak na EurActiv Srbija...

Dug bankama 2,2 veći od zarade

Izvor: Kamatica.com, 17.Jan.2012

Svaki građanin Srbije na dan 30.09.2011 bio je dužan 818 evra, odnosno u proseku je bankarskom sektoru dugovao 2,2 plate.   Prema podacima Udruženja banaka Srbije, dug građana Srbije za kredite bio je u proseku 733 evra, po osnovu minusa na tekućim računima 29 evra, po kreditnim karticama...

Nastavak na Kamatica.com...

Stanovnici Srbije u proseku dužni bankama po 818 evra

Izvor: Press, 17.Jan.2012

Svaki građanin Srbije u 2012. godinu ušao je sa dugom prema bankama od 818 evra, odnosno 2,2 prosečne plate, što je 69 evra više nego 12 meseci ranije.

Nastavak na Press...

Svi dugujemo po 818 evra

Izvor: S media, 18.Jan.2012, 11:52

Čak u poslednje tri godine sve manje i uzimamo kredite, ali zato su, opet, u modi čekovi...Banke povećale naknade?..Telekom digao kredit..Srpska zanimanja budućnosti..Glavni razlog za sve manju zaduženost su stagniranje zarada, njihova neredovnost, ali i sve veća nezaposlenost. Nije mnogo bolja...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.