
Izvor: Vostok.rs, 05.Sep.2016, 13:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skočile cene nafte nakon dogovora Moskve i Rijada o stabilizaciji tržišta
Moskva i Rijad su izdali zajedničku izjavu za štampu na samitu G20 u Kini u kojoj pozivaju na saradnju kako bi se podržalo naftno tržište. Oni su se složili da osnuju radnu grupu za razmatranje naftnog tržišta, preporučujući mere i radnje za stabilnost tržišta nafte, uključujući i zamrzavanje proizvodnje.
Nakon izveštaja svetske cene nafte počele su da skaču.
Fjučersi sirove nafte marke Brent porasli su za skoro pet odsto, na preko $ 49 po barelu u ponedeljak.
Tokom samita G20, Rusija i Saudijska Arabija su se složile da rade zajedno kako bi se osigurala stabilnost tržišta nafte.
Stabilnost naftnog tržišta je nemoguće bez saradnje Rusije i Saudijski Arabije, rekao je zamenik prestolonaslednika Muhamed bin Salman nakon sastanka u nedelju sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Hong Kongu.
"Naše zemlje su dva najveća proizvođača nafte i zbog toga tržište nafte ne može biti stabilno bez učešća Rusije i Saudijske Arabije", rekao je princ.
Ruski predsednik je rekao da je važno da dve zemlje "održavaju stalni dijalog."
Jedan od izvora rekao da će Rusija verovatno učestvovati na sastanku OPEK-a u novembru u Beču kako bi razgovarali o mogućnosti zamrzavanja izvoza nafte od strane vodećih proizvođača. OPEK će održati neformalne razgovore u Alžiru kasnije ovog meseca.
Prošle nedelje na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku, predsednik Putin je rekao da Rusija nije odustala od ideje da se nadmaši globalna proizvodnja nafte i pored neuspeha zamrzavanje pregovora u aprilu.
"Sa stanovišta ekonomskog smisla i logike, bi bilo korektno da se pronađe neka vrsta kompromisa. Uveren sam da to svako razume. Verujemo da je ovo prava odluka za svetsku energiju ", rekao je Putin.
Razgovori o zamrzavanju proizvodnje između Rusije i OPEK-a nisu uspeli u aprilu, nakon što je Saudijska Arabija zatražila da ekonomski i politički rival, Iran bude deo dogovora. Teheran kategorički odbija da smanji proizvodnju nafte, jer je njegov cilj da se vrati na prethodni nivo proizvodnje pre sankcija, od četiri miliona barela dnevno.
Vostok, RT