Razvijati našu ekonomiju bez MMF-a

Izvor: B92, 10.Jun.2012, 13:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Razvijati našu ekonomiju bez MMF-a

Beograd -- Srbija treba da nađe sopstveni razvojni model, umesto da nastavi saradnju s Međunarodnim monetarnim fondom, rekao je ekonomista Zoran Popov.

Popov tvrdi kako u novijoj istoriji ne postoji ni jedan primer da je MMF doprineo brzom razvoju neke od zemalja u svetu, već se to dešavalo upravo bez uplitanja Fonda u razvojnu politiku jedne zemlje.

"Zašto sam ja protiv? Iz prostog razloga zato što je iskustvo pokazalo da su zemlje koje nisu saradjivale s MMF ostvarile >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izvanredne rezultate, poput Slovenije, Češke i Slovačke, tako da je ekonomska situacija u tim zemljama neuporedivo bolja nego kod nas", rekao je Popov.

Popov je naveo da da Fond preporučuje Srbiji da štedi, da otpušta višak radne snage, smanjuje zarade u javnom sektoru i penzije, a to će, po njemu, dovesti do pada agregatne tražnje u zemlji, poslodavci će smanjiti proizvodnju i početi da otpuštaju višak zaposlenih, tako da će ekonomska situacija biti još lošija.

"Ukoliko bi Srbija uspela da privuče 10 milijardi evra kapitala i to investira, ukupan domaći proizvod zemlje bi porastao sa 30 milijardi evra na 60 milijardi i javni dug bi tada pao sa 45 na oko 30 odsto BDP", kaže Popov.

Pprema rečima Popova, u Srbiji je važno da što pre počne obnavljanje poljoprivrede, a potom i industrije.

"Zagovornici saradnje sa MMF nas plaše da, ukoliko Srbija prekine saradnju sa tom međunarodnom institucijom, preti nam 'sudnji dan', ostacehmo gladni..., a pri tome ni jedan od zagovornika te teze nije naveo primer neke zemlje koja je saradjivala sa Fondom i zbog toga se brzo razvila i ostvarila spektakularne ekonomske rezultate u proteklih 20 do 30 godina", kaže Popov.

Popov smatra da politika MMF nije u funkciji razvoja zemalja sa kojima ima aranžman, već u funciji globalnog kapitala.

Popov je ukazao i na primere nekih evropskih zemalja koje su počele ubrzano da se razvijaju kada su prekinule saradnju s MMF, na primer, Rusija krajem 1990-tih i Čile posle svrgavanja diktatora Augusta Pinočea, pa tu državu sada zovu "Skandinavija Južne Amerike".

Sličan je slučaj bio i sa Brazilom i sa Argentinom.

"Niko ne može da kaže da te zemlje nisu ostvarile izuzetne ekonomske rezultate kada su prekinule sa neoliberalnom ekonomskom politikom", rekao je Popov i dodao da u svetu ima 13 do 14 zemalja, koje su se od 1950-tih ubrzano razvijale i imale godišnju stopu rasta GDP od sedam i više odsto.

"Nijedna od tih zemalja nije saradjivala s MMF", rekao je Popov i naveo Japan, NR Kina, Indija, zemlje tzv. "azijske tigrove" kao što su Južnu Koreja, Tajvan, Hongkong...

Na pitanje kako finansirati rast u slučaju prekida saradnje s MMF, Popov je odgovorio da treba koristiti sve moguće načine, od privlačenja stranih investicija i zajmova, strateških partnera, pa čak i ulaganjem deviznih rezervi i stimulisanjem domaće štednje.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Popov: Bez MMF razvijati domaću ekonomiju

Izvor: Kurir, 10.Jun.2012

Iskustvo je pokazalo da su zemlje koje nisu sarađivale s MMF ostvarile izvanredne rezultate, poput Slovenije, Češke i Slovačke, rekao ekonomista Zoran Popov..BEOGRAD - Ekonomista Zoran Popov izjavio je da Srbija treba da nađe sopstveni razvojni model, umesto nastavka saradnje s Međunarodnim monetarnim...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.